Jonathan Rea vyhrál a stal se potřetí v řadě mistrem světa

Sobotní závod na francouzském okruhu Magny Cours vyhrál lídr šampionátu Jonathan Rea a stal se tak předčasně letošním mistrem světa MS-Superbike, ačkoliv do konce šampionátu chybí ještě pět závodních jízd.

Tovární pilot Kawasaki dokázal něco, co se dosud v šampionátu mistrovství světa motocyklů co nejvíce podobných těm sériovým, nepodařilo: Stát se třikrát v řadě světovým šampionem.

Na mokrém povrchu vyhrál Jonathan Rea se suverénním náskokem 16.316 sec. před Marcem Melandrim (Ducati) a svým týmovým kolegou Tomem Sykesem (+16.666).

Pole-Setter Jonathan Rea vyrazil jako bouře od startu a svůj náskok každým kolem zvyšoval. Zatímco Chaz Davies s problémy skončil až jako desátý, tak jeho týmový kolega z Aruba Ducati Marco Melandri porazil v boji o druhé místo Toma Sykese (Kawasaki). Jako čtvrtý předvedl opět skvělý výkon Leon Camier (MV Agusta F4), Alex Lowes (Yamaha) dokompletoval Top-5.

Nejlepším jezdcem s motocyklem Aprilia byl těsně Eugene Laverty - v cíli jako 6., těsně za ním byl odmávnut jeho značkový kolega Leandro Mercado. Pro Red Bull Honda se postaral Davide Giugliano jako osmý v cíli o velmi slušný výsledek. Naopak totální pohromou se stal sobotní závod pro BMW: Raffaelle De Rosa 13., Jordi Torres až na 14.

Od 15. místa byli všichni piloti předjeti o celé kolo, což překvapilo především u specialisty do deště Anthonyho Westa, který byl v cíli klasifikován jako poslední!

V závodě, ve kterém havarovali nejdříve Xavi Fores a vzápětí i Michael vd Mark, byl český jezdec Ondřej Ježek odmávnut na 16. místě s kolem ztráty, když kvůli pádům v FP3 nenastoupili jak do SP1, tak do sobotního závodu Ayrton Badovini a wild card pilot Matthieu Lussiana.

„Dnes jsme vůbec netrefili správný setup. Zadní kolo mi klouzalo naprosto neskutečně. Musel jsem vše dohánět na brzdách, ale na výjezdech jsem hrozně ztrácel. Je to škoda, kvalifikace nevypadala vůbec špatně a na závod jsem si věřil. Na konci se mi podařilo se dostat alespoň před Forese a Andreozziho, ale ani tak to na body nestačilo,“ řekl v cíli zklamaný Ježek.

Pirelli French Round - Circuit de Nevers Magny-Cours, WorldSBK-Race 1: 1. Rea (GBR-Kawasaki); 21 kol za 40’06.523; průměr 138,570 km/h; 2. Melandri (ITA-Ducati) + 16.316; 3. Sykes (GBR-Kawasaki) + 16.666; 4. Camier (GBR-MV Agusta) + 22.133; 5. Lowes A. (GBR-Yamaha) + 41.216; 6. Laverty (IRL-Aprilia) + 1’02.212; 7. Mercado (ARG-Aprilia) + 1’02.567; 8. Giugliano (ITA-Honda) + 1’05.456; 9. van der Mark (NED-Yamaha) + 1’02.271; 10. Davies (GBR-Ducati) + 1’17.429; 11. Savadori (ITA-Aprilia) + 1’30.899; 12. Ramos (SPA-Kawasaki) + 1’39.811; 13. De Rosa (ITA-BMW) + 1’40.891; 14. Torres (SPA-BMW); + 1'54.311; 15. Russo (ITA-Kawasaki); + 1 kolo; 16. Ježek (CZE-Kawasaki); + 1 kolo; 17. Andreozzi (ITA-Yamaha); + 1 kolo; 18. West (AUS-Kawasaki); + 1 kolo.