Johann Zarco vyhrál GP Malajsie a stal se mistrem světa

Francouzský jezdec Johann Zarco jako první jezdec v historii silničního mistrovství světa dokázal obhájit titul mistra světa v kubatuře Moto2, když se dnes stal vítězem GP Malajsie.

Tým finského manažera Aki Aja tak dokázal získat letos dva tituly mistra světa, což se v novodobé historii mistrovství světa žádnému týmu ještě nepodařilo.

Francouzský jezdec Johann Zarco zajel dnes profesorský závod, ve správný moment zaútočil na vedoucího Morbidelliho a suverénně vyhrál s náskokem 3.256 sec. V nepříliš dramatickém závodě dojel druhý Franco Morbidelli a ziskem 20 bodů v Sepangu má stále ještě šanci skončit celkově v Top-3.

Třetí byl dnes odmávnut Jonas Folger, který měl na Morbidelliho v cíli ztrátu pouhých 0.433 sec. S obrovskou ztrátou 17.739 sec. byl odmávnut Lorenzo Baldassarri na místě čtvrtém, domácí Hafizh Syahrin pak dokompletoval Top-5.

Šestý byl klasifikován Thomas Lüthi a pojistil si tak pozici vice-mistra světa kubatury Moto2. V elitní desítce jsme dále zaznamenali tyto jezdce: 7. skončil Alex Marquez, 8. Xavi Vierge, 9. nevlastní mistr světa Valentina Rossiho Luca Marini a jako 10. Isaac Vinales.

Body si připsali ještě 11. Simone Corsi, 12. s wild card startující Ramdan Rosli, 13. Remy Gardner, 14. Alex Rins a Top-15 dokompletoval Xavier Simeon, když Alex Lowes závod opět pro crash nedokončil.

Průběh závodu

Start: Nejlépe odstartoval Folger, za ním Morbidelli, Zarco a Alex Pons. Tom Lüthi se propadl na P7.

1. kolo: Franco Morbidelli dojel Folgera, za nimi Zarco, Axel Pons. Lüthiho pžedjel lokalmatador Hafizh Syahrin.

2. kolo: Morbidelli má náskok 0,7 sec na Folgera. Crash Mattia Pasiniho a také Sama Lowese - už šestá nula v posledních 9 závodech pro tohoto Brita. Crash rovněž Axla Ponse.

3. kolo: Alex Rins se probojoval na P12, Lüthi je na P6. Morbidelli vede před Zarcem, který by se za této konstelace stal mistrem světa. Za ním následují Folger, Simeon, Syahrin a Lüthi.

4. kolo: Alex Márquez a Lorenzo Baldassarri předjeli Lüthiho. Zarco je stále druhý za Morbidellim.

5. kolo: Crash Ratthaparka Wilairota. Top-3 v rozmezí 1,4 sec. Zarco ztrácí pouhých 0,5 sec na Morbidelliho. Folger na P3 má náskok 6,3 sec na pronásledovatele, které vede Xavier Simeon. Lüthi 8., Rins 11. Robin Mulhauser zajiždí do boxu.

10. kolo: Morbidelli o 0,6 sec před Zarcem, ten naopak 0,5 sec před Folgerem. Lüthi předjel Xaviera Simeona a je na P7. Alex Rins se už probojoval na P9.

12. kolo: Povrch tratě je už hodně suchý a Folger je nyní rychlejší než Morbidelli a Zarco.

13. kolo: Folger zajíždí nejrychlejší aktuální kolo závodu: Zarco útočí na Morbidelliho, Folger je nalepen na zadním kole mistra světa. Lüthi na P7, Rins P12.

14. kolo: Zarco předjel Morbidelliho a vede, třetí je Folger.

15. kolo: Tribuny jásají: Lokalmatador Syahrin předjel Alexe Márqueze a je v Top-5. Crash Xaviera Simeona. Zarco má už náskok jedné sekundy na Morbidelliho a Folgera.

16. kolo: Lüthi předjel Márqueze a je na P6. Folger v boji o P2 úspěšnější než Morbidelli.

17. místo: Staronový mistr světa Zarco má náskok 3,5 sec dvojici Folger a Morbidelli.

Poslední kolo: Johann Zarco si jede s náskokem 4,2 sec pro vítězství a titul mistra světa, za ním Franco Morbidelli a Jonas Folger.

Konec závodu: Johann Zarco vyhrává s náskokem 3,2 sec před Francem Morbidellim a znovu se stává mistrem světa. To se třeba vloni nepodařilo jeho předchůdci Tito Rabatovi. Třetí skončil Jonas Folger a dále byli v cíli odmávnuti Lorenzo Baldassarri, Hafizh Syahrin, Tom Lüthi, Alex Márquez, Xavi Vierge s bikem Tech3-Bike a Luca Marini. Alex Rins až na P14.

Své vítězství mohl tak ex-gymnasta s maďarskými kořeny oslavit tradičním saltem.

Zarco je prvním francouzským jezdcem, který má dva tituly mistra světa a to ještě v řadě!

Johann Zarco má tedy na svém kontě 251 bodů, druhý Thomas Lüthi jich nasbíral 214, Alex Rins 203 a Franco Morbidelli 197. Rozhodně se tedy ve Valencii bude bojovat o titul vice-mistra světa mezi uvedenou trojicí jezdců Lüthim, Rinsem a Morbidellim