BSB-Snetterton 300: Byrneho vítězný double, Smrž out a P12

Vítězný double slavil na okruhu Snetterton 300 obhájce titulu Shane Byrne, český pilot Jakub Smrž (BMW) v prvním závodě havaroval, naštěstí bez zranění, ve druhé jízdě obsadil v cíli 12. pozici.

První závod britského superbikového šampionátu v Snettertonu se stal snadnou kořistí Shane Byrneho (Ducati). Toho na stupních vítězů doplnili Joshua Brookes (Yamaha) a Jason O'Halloran (Honda).

Shane Byrne (Be Wiser Ducati) si zajistil v Qualifying k pátému závodnímu víkendu v Snettertonu novým rekordem okruhu 1:46,024 min. Pole-Position, za ním skončili James Ellison (McAMS Yamaha), Jason O'Halloran (Honda Racing), Leon Haslam (JG Speedfit Kawasaki), Jake Dixon (RAF Reserves Kawasaki), Luke Mossey (JG Speedfit Kawasaki), Joshua Brookes (Anvil Hire TAG Yamaha), Dan Linfoot (Honda Racing) a Jakub Smrž (Lloyd & Jones BMW).

Kvůli zranění chyběli na startovním roštu Glenn Irwin (Be Wiser Ducati) a Christian Iddon (Tyco BMW). Po těžkém pádu v Knockhillu sice byl na startu Leon Haslam, ale rozhodně nebyl úplně fit.

Byrne a O'Halloran zaspali trochu na startu, takže Ellison, Haslam a Linfoot převzali do svých rukou vedení v závodě. Ve třetím kole spadli Mackenzie a Smrž. Mossey musel zastavit kvůli technickému problému v boxu. Potom udělal jezdeckou chybu Ellison a Byrne ji ledově využil k vedení v závodě.

V 7. ze 16 kol přestal fungovat motor Ellisonovy Yamahy a pořadí bylo následující: Byrne a za ním Brookes, O'Halloran, Linfoot, Haslam, Hopkins, Hickman, Dixon, Ray, Guintoli a Laverty. Brookes sice v závěru několika rychlými koly snížil náskok Byrneho, ale pětinásobný britský šampion kontroloval ze špice závod suverénně a vyhrál letos podruhé.

Za ním rovněž neohrožovaně projel cílem Brookes, v boji o třetí místo porazil O'Halloran zdravotně indisponovaného Haslama. Pátý byl odmávnut Linfoot, a dále projeli cílem Dixon, Hickman, Hopkins, Ray, Guintoli, McConnell, Laverty, Bridewell a Elliott.

19- Shaun Winfield – Anvil Hire TAG Racing – Yamaha YZF R1 – + 1’15.566

Shane Byrne vyhrál také druhý závod v Snettertonu, ale tentokrát musel o vítězství tvrdě bojovat s Joshuou Brookesem. Opět na třetím místě skončil Jason O'Halloran.

Pořadí na startovním roštu druhého závodu vyplynulo jako vždy z pořadí časů na kolo v prvním závodě. Shane Byrne (Be Wiser Ducati) vyhrál nejen suverénně první nedělní závod, nýbrž zajel časem 1:47,759 také nejrychlejší kolo. Za ním se umístili a postavili na startovní rošt Joshua Brookes (Anvil Hire TAG Yamaha), Jason O'Halloran (Honda Racing), James Ellison (McAMS Yamaha), Peter Hickman (Smith Racing BMW) a Leon Haslam (JG Speedfit Kawasaki) bescherte.

Brookes, Ellison a Byrne odstartovali nejlépe, za nimi s malým odstupem následovali Hopkins, O'Halloran, Linfoot, Haslam a Dixon. V prvních čtyřech kolech jezdilo Top-6 jezdců v rozmezí jedné sekundy, k nim se přiblížil Hickman. Po deseti ze 16 kol si vyjel menší náskok Brookes.

Ellison byl v boji o druhé místo předjet Byrnem a vzápětí, co se Byrne vypořádal s Ellisonem, tak začal ohrožovat také Brookese. Zlý sen pro Ellisona pokračoval i v této jízdě, když jmenovaný havaroval a opět tak zůstal bez bodů. O třetí místo sváděli tvrdý souboj O'Halloran a Hopkins.

V předposledním kole předjel Byrne Brookese a získal tak druhé vítězství v Snettertonu. Napínavý souboj se rovněž odehrál o poslední volné pódiové umístění, neboť kromě O'Hallorana a Hopkinse se o ně ucházel také Dixon. Po 16 kolech bylo pořadí v cíli následující: Byrne před Brookesem, dále pak O'Halloran, Hopkins, Hickman, Linfoot, Haslam, Guintoli, Mossey, Ray, Smrž, Jackson, Bridewell a Laverty.

Zkušený český jezdec Jakub Smrž zhodnotil své víkendové závodění následovně: „V pátek jsme začali s novým motorem a jiným typem kyvky, ale bohužel po prvních dvou trénincích jsme zjistili, že jsme pořád daleko od správného nastavení. Motorka určitě bude s novou kyvkou fungovat lépe, ale chce to více času a do kvalifikačního dne nebyl čas na experimenty. Takže jsme se na sobotu vrátili k osvědčenému, což se odrazilo na časech a probojoval jsem se až do závěrečného superpole. Tam jsem ale v jediném kole, které se jede, udělal dvě chyby a bylo z toho 9. místo na startu. První jizda bohužel znamenala první DNF v letošní sezóně, když jsem upadl. V druhé jízdě z 15. místa na startu bylo nakonec 12. místo, což není nic extra, ale opět nám to přineslo spoustu informací a dat, na čem zapracovat. U mého BMW jsem maximálně spokojen se zadkem motorky a vydrží zadní gumy, ale pořád bojujeme s nastavením předku, kdy nemám moc cit v nájezdu do zatáčky a v rychlejších zatáčkách motorka nezatáči podle mých představ. Každopádně je pozitivní, že každým víkendem je motorka lepší a lepší a už bych se rád podíval do top 10. Už se těším na Brands Hatch a věřím, že tam už to konečně padne! Poděkování patří týmu, partnerům a v neposlední řadě fanouškům!“