Yamaha rozhodla: Miller zůstává, Oliveira musí jít

Po rozsáhlé strategii se Yamaha rozhodla pro druhé místo v MotoGP pro Prima Pramac Yamaha: Australan Jack Miller bude pokračovat v královské třídě. Naopak Portugale Miguel Oliveira musí odejít.

Není to žádné velké překvapení: Jack Miller bude i v roce 2026 pokračovat v jízdě za Yamaha Racing v MotoGP. Tento rodák z Down Under podepsal smlouvu na trvalý závazek k Prima Pramac Yamaha. Zatímco Miller bude i nadále řídit M1 jako týmový kolega nově podepsaného mistra světa superbiků Topraka Razgatlioglua, Miguel Oliveira odchází.

Těsně před 15. závodem sezóny 2025 byla oficiálně upřesněna sestava druhé japonské tovární posádky. Spolu s Fabiem Quartararem a Alexem Rinsem budou Razgatlioglu a Miller tvořit kvarteto Yamahy v královské třídě za tým Pramac, který je také továrním týmem.

Yamaha dlouho odkládala rozhodnutí o druhém týmu v týmu Pramac. Kromě zvažování, zda by byl nasazen Miller nebo Oliveira, se zvažovala i myšlenka povýšení některého jezdce z Moto2. Od plánu se však upustilo poté, co preferovaný kandidát Diogo Moreira nebyl k dispozici a Pramacův vlastní juniorský tým Moto2 postrádal špičkové jezdce.

Jack Miller si zajistil místo v týmu Paola Campinotiho několika silnými výkony. Obzvláště pozoruhodným výsledkem bylo jeho páté místo na Velké ceně USA. Ačkoli je Australan v celkovém pořadí mistrovství světa až na P17., stále je na lepším místě než Rins a Oliveira.

V oficiálním potvrzení majitel týmu Paolo Campinoti zdůraznil Millerův postoj: „Není žádným tajemstvím, že si Jacka, jezdce, který prošel důležitou fází své kariéry s Pramac Racing a jehož návrat v této sezóně všichni v týmu přivítali s velkou radostí. Kromě lidské stránky byl Jackův přínos pro Yamahu klíčový i při vývoji YZR-M1. Jeho potvrzení jako oficiálního jezdce Yamahy s Pramac Yamaha pro rok 2026 je důležité a cenné.“

Nezapomnělo se ani na pravidelného jezdce Miguela Oliveiru: „Vedení týmu někdy vyžaduje těžká rozhodnutí a v tomto ohledu bych chtěl Miguelovi upřímně poděkovat za jeho nasazení a profesionalitu v posledních několika měsících a také za to, s jakou snadností se do našeho týmu začlenil. Bylo nám potěšením mít ho na palubě a poznat nejen skvělého profesionála, ale i skvělého člověka.“

Jack Miller, který v roce 2026 absolvuje svou dvanáctou sezónu v královské třídě, vyjádřil úlevu: „Jsem velmi šťastný a nadšený, že zůstanu u Yamahy a týmu Prima Pramac Yamaha MotoGP. Letošní rok byl skvělým návratem do týmu. Těším se na tvrdou spolupráci s Yamahou na vývoji motocyklu a překonání rozdílů mezi nimi a ostatními výrobci. Jsem přesvědčen, že to nejlepší teprve přijde. Především bych chtěl vyjádřit upřímné poděkování Yamaze, Pramac Racing a oběma Paolům, Pavesiovi a Campinotimu, za jejich trvalou důvěru v můj přínos k tomuto projektu.“

Šéf týmu Yamaha Racing Paolo Pavesio, který podepsal smlouvu jménem výrobce, ve svém projevu zdůraznil Millerovy zkušenosti: „Jackova energie, rozsáhlé zkušenosti a prokázaná přizpůsobivost různým strojům z něj udělaly neocenitelného člena našeho týmu a okamžitý přínos pro náš projekt. S celoročními zkušenostmi na Yamaze budou tyto vlastnosti obrovským přínosem pro sezónu 2026.“

Je toho spousta co dělat: Značka, která získala titul mistra světa z roku 2021, se v současnosti nachází na pátém a tedy posledním místě mezi výrobci. Přední jezdec Fabio Quartararo je nejlepším jezdcem se strojem M1 a aktuálně obsahuje 10. místo v celkovém hodnocení mistrovství světa.

Stav MS po 28 ze 44 závodů: 1. M. Marquez, 455 bodů. 2. A. Marquez 280. 3. Bagnaia 228. 4. Bezzecchi 197. 5. Acosta 164. 6. Morbidelli 161. 7. Di Giannantonio 154. 8. Aldeguer 126. 9. Zarco 114. 10. Quartararo 109. 11. Binder 91. 12. R. Fernandez 73. 13. Marini 72. 14. Vinales 69. 15. Bastianini 63. 16. Ogura 58. 17. Miller 52. 18. Mir 46. 19. Rins 45. 20. Martin 23. 21. P. Espargaro 16. 22. Nakagami 10. 23. Oliveira 10. 24. Savadori 8. 25. A. Fernandez 6. 26. Chantra 1. 27. A. Espargaro 0.



Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama