WSBK Chang: Vítězem Tom Sykes, Rea poprvé poražen, 15. Abraham

Čtvrtý letošní závod mají za sebou účastníci šampionátu MS Superbike a úřadující mistr světa Jonathan Rea byl dnes poprvé poražen, když vítězem druhé thajské jízdy se stal jeho týmový kolega Tom Sykes. Český jezdec Karel Abraham byl dnes odmávnut v cíli na 15. místě v cíli.

Zatímco první sobotní závod v Thajsku byl duelem dvou továrních jezdců Kawasaki, kterému s uctivým odstupem přihlížel Nizozemec Vd Mark, tak ve druhém měření sil na okruhu Chang International Circuit vystřídal mladého Nizozemce další Brit, Chaz Davies s Ducati.

Český jezdec Karel Abraham po smolné sobotě - až do posledního kola byl stále ve hře o body - aby pak po souboji s Camierem o P11 bohužel v úplném závěru závodu na 20 kol havaroval, tak v neděli dojel v bodech a poprvé v přímém souboji porazil svého týmového kolegu a úřadujícího šampióna BSB Joshe Brookese.

Až do odmávnutí cílovým šachovnicovým praporkem trval souboj mistra světa Jonathana Rey a jeho týmového kolegy Toma Sykese. Nakonec byl v cíli jako první o 0.190 sec. mistr světa 2013 Tom Sykes, druhý skončil Jonathan Rea, a tuto dvojici továrních pilotů Kawasaki doplnil na stupních vítězů další Brit, Chaz Davies s Ducati. Čtvrtý projel cílem s odstupem více než 5 sec. dosud druhý jezdec celkového pořadí Michael vd Mark (Honda) a Top-5 dokompletoval jeho týmový kolega a ex-mistr světa MotoGP Nicky Hayden.

Sylvain Guintoli (Yamaha), opět skvělý Rookie Markus Reiterberger (BMW), jeho značkový kolega Jordi Torres, šampion STK FIM Cupu Lorenzo Savadori (Aprilia) a nevyzpytatelný Davide Giugliano (Ducati) se dnes rovněž umístili v Top-10.

Následovali Leon Camier (MV Agusta), Román Ramos (Kawasaki), náhradník za Menghiho Matteo Baiocco (Ducati). V předposledním kole předjel Alex de Angelis (Aprilia) našeho Karla Abrahama a skončil na P14, zatímco český jezdec pozávodil poprvé svého zkušeného týmového kolegu Brookese a odveze si z Thajska jeden mistrovský bod.

V šampionátu vede obhájce titulu mistra světa Jonathan Rea se ziskem 95 bodů. Na druhé místo se probojoval dnešní vítěz Tom Sykes (66), naopak na třetí klesl Michael vd Mark (65). Čtvrtý je Chaz Davies (55) a Top-5 kompletuje Sylvain Guintoli (40). Našemu Abrahamovi patří se ziskem 9 bodů P16.

Průběh závodu:

Start: Sykes před VDM a Reou, Davies, Giugliano, Guintoli, Lowes...Abaja P10.

1. kolo: Sykes před Reou. VDM a Davies spolu lehce kolidovali, ale VDM zůstak na P3, dále Davies, Lowes, Guintoli, Hayden, Giugliano, Reiterberger, Torres, Abraham.

2. kolo: Sykes před Reou a VDM. Davies pod tlakem Lowese. Torres předjel Reitiho. P12 Abaja.

3. kolo: Kawasaki na špici úplně jasně, pouze VDM stačí částečně jejich tempu. Davies na P4 už o 1,5 sec zpět. Chyba Lowese a předjíždí ho. Abaja ztrácí další pozici a je na P13.

4. kolo: Sykes a Rea mají na VDM už náskok 1,6 sec.

5. kolo: Sykes/Rea na špici, VDM/Davies bojují o P3, dále Guintoli, Lowes, Hayden, Giugliano, Torres, Savadori.

7. kolo: Rea nalepen na zadním kole Sykese, Abaja na P14, za ním těsně Camier.

9. kolo: Guintoli/Lowes/Hayden ztrácejí už 5,8 sec, Abaja mimo body na P16.

10. kolo: Davies předjel VDM a je na P3. Lowes vzdává.

11. kolo: Hayden předjel Guintoliho a je v Top-5.

12. kolo: Sykes zpomalil, Davies a VDM se dostali blíže k dvojici pilotů Kawasaki.

13. kolo: Rea jde do čela, následují ho Sykes a Davies v rozmezí 0,3 sec. VDM jde pozdě na brzdy a ztrácí okamžitě 1 sekundu.

14. kolo: Rea dělá chybu a propadá se na P3.

15. kolo: Giugliano se propadl na P11, Abaja předjel De Angelise a je v bodech, tedy v Top-15.

16. kolo: Rea na P2 před Daviese.

17. kolo: Sykes, Rea a Davies v rozmezí pouhých 0,4 sec.

18. kolo: Top-3 jedou na sebe doslova nalepeni, Abaja jde před týmového kolegu Brookese.

19. kolo: Rea dvakrát předjel Sykese, ale ten dokázal kontrovat. Abaju předjíždí De Angelis, Čech klesá na P15.

20. kolo: Opět předjížděcí manévr Rey, ale Sykes získává nazpět vedení v závodě. Bojuje se loket na loket, kolo na kole i v posledních zatáčkách: Nakonec vítězí Sykes před Reou, Davies končí třetí, za ním VDM, Hayden, Guintoli, Reiti předjel ještě Torrese a je v Top-7. Potom Savadori a Giugliano. Na P15 je odmávnut Abaja, za ním bez bodu jeho týmový kolega Brookes.

race2 race 2a race2 podium

MOTUL FIM Superbike World Championship 2016 Motul Thai Round Chang International Circuit, závod 2

01- Tom Sykes – Kawasaki Racing Team – Kawasaki ZX-10R – 20 kol za 31'33.493 - 173,166 km/h
02- Jonathan Rea – Kawasaki Racing Team – Kawasaki ZX-10R – + 0.190
03- Chaz Davies – Aruba.it Racing Ducati – Ducati 1199 Panigale R – + 0.314
04- Michael van der Mark – Honda World Superbike Team – Honda CBR 1000RR SP – + 5.199
05- Nicky Hayden – Honda World Superbike Team – Honda CBR 1000RR SP – + 10.643
06- Sylvain Guintoli – Pata Yamaha Official WSBK Team – Yamaha YZF R1 – + 13.068
07- Markus Reiterberger – Althea BMW Racing Team – BMW S1000RR – + 14.481
08- Jordi Torres – Althea BMW Racing Team – BMW S1000RR – + 14.504
09- Lorenzo Savadori – IodaRacing Team – Aprilia RSV4 RF - + 21.694
10- Davide Giugliano – Aruba.it Racing Ducati – Ducati 1199 Panigale R – + 23.794