Vítězem Moto3 v Jerezu Colin Veijer

Zcela netypický závod Moto3 shlédli diváci v Jerezu, když pole jezdců bylo hodně natažené a nebyly tak k vidění žádné souboje jezdců ve větších skupinkách, tak příznačné pro tuto kubaturu.

Jak jsme viděli v sobotu, na španělském okruhu zůstalo stále několik mokrých míst, včetně 8. zatáčky (Curva Jorge Martinez Aspar) a 13. zatáčky (Curva Jorge Lorenzo). Těsně před závodem se to pokusili traťoví maršálové odstranit, ale protože voda stoupala ze země, nebylo to úplně možné.

Téměř všichni jezdci zvolili tvrdší přední a zadní pneumatiky SC2, některé výjimky byly Ryusei Yamanaka (přední a zadní SC1) a jezdci týmu Leopard Racing Ángel Piqueras a Adrián Fernández, kteří je nechali nahradit měkčími zadními pneumatikami SC1.

Byl to David Muñoz, kdo vystartoval nejlépe a vjel do první zatáčky jako vedoucí před poleseterem Davidem Alonsem a jeho týmovým kolegou Joelem Estebanem. Ryusei Yamanaka se posunul na čtvrtou pozici před Joela Kelsa a hůře odstartujícího Collina Veijera. Nizozemec si však brzy poradil s Australanem a Estebanem a posunul se na čtvrtou pozici. Alonso také neztrácel čas a brzy převzal vedení od Muñoze, načež se okamžitě pokusil odjet poté, co byl během tréninku a kvalifikace zdaleka nejrychlejší.

Byl by to Alonsův závod, který by si ho sám prohrál, a to je přesně to, co by Kolumbijec udělal. V zatáčce 13 uklouzl přes předek svého CFMoto a lehce havaroval. Stále mohl pokračovat v závodě, ale jeho šance na vítězství byla ztracena.

Muñoz se stal novým lídrem závodu, ale to nemělo dlouhého trvání. Ve velmi rychlé zatáčce 11 (Curva Álex Crivillé) se Veijer vnitřkem dostal pod Muñoze a převzal vedení. Ivan Ortolá také předjel Muñoze a posunul se na druhé místo a s Yamanakou, Estebanem a Kelsem vytvořili vedoucí skupinu šesti jezdců.

Muñoz si brzy získal druhé místo před Ortolou a ze všech sil se snažil udržet na Veijerově zadním kole. Tato vedoucí skupina šesti jezdců už měla na skupinu za sebou více než dvousekundový náskok a zdálo se, že i Kelso má potíže s velmi vysokým tempem.

V polovině závodu byl stále ve vedení Veijer před Muñozem, Ortolou a Yamanakou ve vedoucí čtyřčlenné skupině, Esteban a Kelso definitivně odpadli z boje o vítězství v tomto závodě.

V závěrečné fázi závodu napětí narůstalo a Veijer stále diktoval tempo. Muñoz byl těsně za ním a Ortolá byl také schopen akceptovat tempo, zatímco Yamanaka z boje o pódium odpadl.

Až do posledního kola vjížděl Veijer jako vedoucí před Muñozem s Ortolou, který už ztrácel více než půl sekundy na dva jezdce před ním. Veijer dělal vše, co mohl, aby uhájil svou pozici, zatímco Muñoz nepřestával tlačit a hledal místo, kde by se mohl dostat před Španěla.

Nedošlo to tak daleko, protože Veijer zůstal vpředu a zajel fenomenální poslední sektor, takže Muñozovi nedal žádnou šanci. Nizozemec sprintoval úspěšně do cíle a protnul čáru jako vítěz a získal své druhé vítězství v Grand Prix. Muñoz byl velmi blízko, ale musel Nizozemci ustoupit o 0,045 sekundy, za nímž se na stupních vítězů umístil Ivan Ortolá.

Prvním dnešním vítězem se stal v Moto3 Nizozemec Colin Veijer (bylo to jeho druhé vítězství v Grand Prix), druhý skončil těsně Španěl David Muňoz a stupně vítězů dokompletoval další domácí jezdec Ivan Ortola. Ryusei Yamanaka byl odmávnut jako čtvrtý a Joel Kelso dokončil závod na 19 kol na místě pátém.

Daniel Holdago obsadil 7. místo, jeho největší konkurent v boji o královskou korunu David Alonso skončil na P11., když hned v prvním kole havaroval.