Vítězem «Daytona 200» se stal Josh Herrin

81. ročník závodu «Daytona 200» byl hodně kontraverzní a jeho vítězem, o kterém se rozhodlo ve «SprintRace» na 10 kol, se stal Josh Herrin na Ducati. A co se vlastně stalo a jak vznikl tento výsledek?

Pole Position si vyjel - stejně jako vloni - Josh Herrin (Ducati) časem 1:48,741; za ním se umístili PJ Jacobsen (Yamaha) a Tyler Scott (Suzuki).

Když chybělo 9 kol do konce závodu vypsaného na 57 kol (321 km), tak kolidoval lídr závodu Josh Herrin (Warhorse HSBK Ducati) s Richiem Escalantem (M4 Suzuki) a skončil na zemi. 5 kol před plánovaným koncem ovšem havarovali Teagg Hobbs s Jasonem Watersem a musely být vyvěšeny červené vlajky.

Důsledek? Podle předpisů MotoAmerica se začalo znovu „novým závodem“, který je vypsán na vzdálenost 10 kol, se všemi předchozími událostmi, jako by se nikdy nestaly. Za kontakt s Escalantem byl Herrin penalizován 6 místy posunutím na startovním roštu dozadu, čímž se posunul z Pole position na sedmou pozici. Sečteno, podtrženo: Pro úřadujícího šampiona MotoAmerica Supersport to nebyl vůbec špatný trest (nebo spíše vůbec žádný).

Fakta stranou, vítězství si Herrin zaslouží za výborné výkony, za skvělou práci týmu Warhorse HSBK Racing Ducati NYC (letos odvedl bezvadnou práci v obou plánovaných zastávkách) a také za problematický restart.

V 10 kolech závodu typu «všechno nebo nic» se podle pravidel všichni opět ocitli v boji o vítězství v «Daytona 200». Tedy bez ohledu na to, co se stalo v předchozích 47 kolech závodu včetně. Tato loterie, která favorizovala vítěze předchozích dvou ročníků Brandona Paasche (původně penalizovaného 15 sekundami za překročení rychlostních limitů v boxové uličce) a především Camerona Petersena. Kvůli různým problémům měl jezdec Attack Yamaha 3 zastávky. Ten poslední byl téměř blízko červené vlajky, když se při restartu ocitl s čerstvějšími pneumatikami než jeho soupeři, vzhledem k tomu, že předpisy nepočítaly s výměnou pneumatik.

V těchto bláznivých 200 mílích (ve skutečnosti 217: 5 kol více, než se očekávalo...) Josh Herrin zvítězil ve «SprintRace». Poražen byl o pouhých 70/1000 Josh Hayes (pro něj zůstává vítězství v Daytoně doslova zakleté) a také Brandon Paasch; a o 140/1000 už zmiňovaný Petersen.

Adrenalinové finále, čistá degradace legendárního závodu, jakkoli zběsilého a za těchto okolností převálcovaného, pro většinu fanoušků nepochopitelným nařízením...

Definitivní verdikty jsou ale dle pravidel, Josh Herrin tak dosáhl svého druhého vítězství v kultovním americkém závodě «Daytona 200» po úspěchu v roce 2010 s Graves Yamaha.

Vítězství pro Ducati, 12 let po trumfu z roku 2011, v té době se soukromým strojem 848 EVO pilotovaným Jasonem DiSalvem. Pro Panigale V2 je to úspěch, který dává kontinuitu s nedávným světovým vítězstvím v šampionátu WorldSSP a po dominantním roce 2022 v MotoAmerica, který tak pomalu splácí investice velkorysého a ambiciózního týmu Warhorse HSBK Racing Ducati NYC. Jedinou vadou tak byla technická závada Xaviho Forése, který byl mimo hru kvůli defektu už ve 4. kole závodu. Ovšem zkušený Španěl bude mít možnost ukázat celý svůj závodní potenciál vyjádřený během celé sezóny MotoAmerica- Supersport.