Reklama

Šok: Bratři Marquezové příští rok za Gresiniho

Dle švýcarského motocyklového webu Speedweek vytvoří jezdeckou dvojici týmu Gresini Racing v «premier class» na rok 2024 Španěl Marc Marquez a jeho bratr Alex Marquez. Tato zpráva ještě nebyla oficiálně potvrzena, ale nebyla také dementována.

Minimálně od neúspěšné Grand Prix v Sasku a Assenu na konci června je jasné: Marc Márquez začíná po sezóně 2023 novou kapitolu. Po jedenácti letech, šesti titulech mistra světa a 59 vítězstvích v MotoGP opouští tým Repsol Honda – a pro rok 2024 přechází k Ducati. Nebude ale závodit za Pramac Ducati, ale nejspíše se svým bratrem Alexem vytvoří tým Gresini Racing, který prodloužil smlouvu s Ducati Corse o dva roky.

Marc Márquez dnes na tiskové konferenci v Misanu nechtěl podrobně mluvit o své budoucnosti. Stejně jako ve čtvrtek v Silverstone 4. srpna pouze prohlásil: „Mám smlouvu s Hondou na rok 2024.“

Dvaatřicetiletý Španěl španělské televizi prozradil, že se pro rok 2024 už rozhodl. To znamená, že pondělní test s prototypem Honda RC213V z roku 2024 již nehraje roli. Protože Márquez už dávno ztratil naději na lepší časy u Hondy.

„Test Hondy pro mě není rozhodující,“ řekl Marc vyhýbavě. „Nejdůležitější v pondělí bude, že vyzkouším na příští rok motorku, dám inženýrům ty nejlepší informace a doporučím směr do budoucna.“

Mimochodem Marc Márquez již na podzim 2022 prohlásil: „V Ducati jezdí všichni piloti rychle.„

Marca pravidelně v zimních testech zastínil jeho mladší bratr Alex, který nyní dokonce vyhrál s Gresini Ducati závod ve sprintu v Silverstone.

Během prvního testu Ducati ve Valencii si Alex všiml, jak láskyplně se o něj Gigi Dall'Igna staral, zatímco se dva roky cítil v Hondě hrubě zanedbáván. A mistr světa Moto2 z roku 2019 přišel o místo v Repsol-Honda pro rok 2021 před začátkem sezóny 2020.

Nyní to začíná být zřejmé: Franco Morbidelli bude v roce 2024 jezdit za Pramac Ducati místo Zarca.

Proč Marc Márquez (je bez výhry už skoro dva roky) skončil u Gresiniho, kde pravděpodobně místo GP24 pojede s GP23, nelze v tuto chvíli definitivně říci.

Možná, že manažeři Ducati Corse nechtějí své hvězdy Bagnaiu, Bastianiniho, Martina a Bezzecchi urazit tím, že před ně postaví španělskou superstar s GP24.

Následující týdny také ukážou, zda Marc přivede do Gresini sponzory jako Repsol, Estrella Galicia 0,0 nebo Red Bull, vše od Hondy.

Faktem je, že Marc bojoval na jaře o umístění na stupních vítězů v nedělních závodech v Le Mans a Mugellu, ale nyní skončil v Barceloně pouze 13. – navzdory několika haváriím a odstoupením.

A zatímco jezdec Hondy skončil třetí a pátý ve sprintech v Portugalsku a ve Francii, od června dosahoval výsledků mezi 11. a 19. místem ve sprintech.

“Potřebuji motorku, se kterou budu bojovat alespoň na 5. až 7. nebo 8. místě,„ řekl dnes Márquez v Hospitality HRC v Misanu.

A šestinásobný mistr světa MotoGP dobře ví: Enea Bastianini vyhrál ne méně než čtyři závody v MotoGP a získal celkově třetí místo v mistrovství světa se strojem GP21 v roce 2022.

“Pokud Marco Bezzecchi zůstane s VR46-Ducati, dáme mu tu nejlepší GP23, jakou mu můžeme dát,„ řekl Paolo Ciabatti během letní přestávky.

A Ducati Corse samozřejmě vyvine stejné úsilí s Marcem Márquezem. Není třeba ani zmiňovat, že Španěl očekává GP25 pro rok 2025.

„Vždycky jsem říkal, že nejsem jezdec, který je spokojený s posledními místy,“ poznamenal dnes na P19 v mistrovství světa Marc Márquez. “Nedává mi smysl, že mnoho jezdců zde nemůže bojovat ani o sedm nejlepších míst. Takže se jako řidič nebavím a ztrácím motivaci. Všichni sportovci a piloti se baví, jen když jsou vepředu. V tuto chvíli je pro mě velmi těžké udržet si motivaci. Zatím nezbývá nic jiného, ​​než pokračovat v práci a provádět obvyklou rutinu. Koneckonců, momentálně není v dohledu žádný řidič Hondy, který by byl mnohem rychlejší než já. Snažím se být co nejvíce konkurenceschopný, a tím zůstat motivovaný. Ale dříve nebo později bych chtěl znovu bojovat alespoň o pozice v Top-5 až Top-7. "

Mimochodem: Márquez má ve smlouvě HRC klauzuli, podle které může odejít, pokud nepřestoupí do továrního týmu. A Honda nebude požadovat žádnou pokutu!

Marc Márquez večer zveřejnil na Instagramu video, ve kterém je slyšet hymna FC Barcelona se sloganem „Věci se dějí“.

Je docela možné, že Honda, Ducati a Márquez přijdou s novinkami ještě před víkendem.

Zdroj: SpeedWeek.chLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama