Šampionem CIV-SBK se stal Matteo Baiocco

Na okruhu Mugello Circuit se konal závěrečný závodní víkend letošního šampionátu Campionato Italiano Velocita - zkráceně CIV - a rozhodovalo se o letošních mistrech, nás především zajímalo, kdo se stane celkovým vítězem královské kubatury SBK.

Po včerejším vítězství Lorenza Lanziho na mokrém povrchu Autodromo del Mugello se dnes jezdilo na suchu a také za větších teplot, tedy v 18 stupních Celsia vzduchu.

Suverénním vítězem finálového závodu se stal testovací jezdec Ducati Michele Pirro, kterého na stupních vítězů dokompletovali Denni Schiavoni (BMW) a nový šampion Matteo Baiocco. Jelikož až za ním dojel jeho největší soupeř v šampionátu CIV Kevin Calia (Aprilia), tak toto třetí místo v nedělním závodě bylo Baioccovou pojistkou pro titul SBK-CIV. Včerejší vítěz Lorenzo Lanzi pak dokompletoval Top-5. Eddi La Marra skončil na P15, Michel Fabrizio ani dnes neuviděl cílový šachovnicový praporek.

Matteo Baiocco se stal šampionem CIV-SBK už v roce 2012, vloni závodil v WorldSBK a umístil se celkově na P9, jako druhý nejlepší privátní jezdec vůbec.

Mimochodem: Ze hry o titul v šampionátu CIV-SBK byl během sezóny vyřazen Michele Pirro, tedy oficiální testovací jezdec továrny Ducati. Ten závodil za Barni Ducati a získal v prvních třech závodních víkendech na okruzích Vallelunga, Mugello a Misano vítězné double. Při technické kontrole po závodě v Misanu byly na jeho továrním motocyklu Ducati Panigale R zjištěny nedovolené úpravy ventilů a bylo mu 5 vítězných závodů, tedy 125 bodů odečteno (jeden mu byl ponechán..!). Stav šampionátu se kompletně musel přepočítat a celá tato situace vrhla hodně nepříznivé světlo i na tovární motocykly Ducati Panigale R v WorldSBK, neboť i tam je nutné používat sériové ventily, zde v CIV činil rozdíl 1,4 mm.

10- Niccolo Canepa - Pata Yamaha Official Stock - Yamaha - 58

V kubatuře CIV-Moto3 stačilo dnes druhé místo v cíli závodu k zisku titulu 2016 20letému Manuelu Paglianimu (MTR-GEO Technology) s motocyklem Honda. Dnešním vítězem se stal Kevin Zannoni na motocyklu Mahindra/Peugeot (Team Minimoto) - celkově bronzový a stupně vítězů doplnil Nicholas Spinelli (MF84 Althea) na KTM - v šampionátu CIV 2016 stříbrný. Závod byl velmi dramatický, Top-3 v cíli dělilo pouze 0.061 sec. a o vyrovnanosti závodů svědčí výsledková listina, kdy Top-7 dojelo v rozmezí 0.894 sec: Kromě už jmenovaných Top-3 to ještě byli čtvrtý v cíli Bruno Ieraci (TM), pátý Edoardo Sintoni (Mahindra/Peugeot), šestý Mattia Casadei (KTM) a sedmý Alessandro Del Bianco (TM).

Už včera se rozhodlo o letošním šampionovi v kubatuře CIV-SSP, kterým se stal zkušený Massimo Roccoli s motocyklem MV Agusta. Ten dnes projel cílem až na P5, když před ním byli odmávnuti vítězný Dario Dionisi (MV Agusta), druhý skončil o pouhých 0.335 sec. zpět Nicola Morrentino jr. (Yamaha) a stupně vítězů dokompletoval Marco Bussolotti (Kawasaki).