Salač nebodoval ani ve Valencii

Do závěrečného závodu letošní sezóny v kategorii Moto2 startoval Filip Salač ze třetí řady. Měl tedy po startu ze třetí řady - z 8. pozice -nakročeno k dobrému výsledku.

Hned v první pravotočivé zatáčce úvodního kola ale padly veškeré naděje na umístění v Top-10 a český jezdec pokračoval ve svých výkonech v poslední třetině šampionátu a ani tentokráte nebodoval. Jeho bilance z posledních šesti závodů je hodně tristní, když od závodu v Motegi získal pouhé 2 body.

Český jezdec se totiž připletl k hromadnému pádu Garcii, Guevary a Viettiho. Vyhnul se sice přímého střetu, ale za cenu výjezdu hluboko do kačírku. Propadl se až na 28. místo a následující stíhací jízdou se protlačil na konečnou sedmnáctou pozici, tedy opět bez bodů. Z celkového počtu 20 závodů jich získal v posledních šesti závodech pouhé 2! z 110 vyjetých za sezónu 2023.

Svými časy by se Filip v dnešním závodě držel spolehlivě v nejlepší desítce, ale stáhnout tak velkou ztrátu není v nesmírně vyrovnané kategorii Moto2 reálné. Navzdory tomu se svým dnešním výkonem rozloučil s letošní sezónou i s týmem QJ MOTOR GRESINI RACING velmi důstojně.

„Bohužel jsem se hned v prvním kole připletl do incidentu několika jezdců a musel vyjet mimo trať. Ztratil jsem asi patnáct vteřin a z posledního místa pak doháněl, co šlo. Moje tempo odpovídalo časům kolem šestého a sedmého místa, ale to v naší kategorii nestačí na dotažení se zpět na špičku. Pochopitelně mě mrzí, že jsem neutrhl pár bodů, protože Vietti byl mimo hru, ale i tak skončil v celkovém hodnocení přede mnou. Každopádně závod byl hodně emotivní, užil jsem si stíhací jízdu a teď už mně zbývá jen rozloučení s týmem, jehož jsem byl dva roky součástí. Všem moc děkuji, prožili jsme toho opravdu hodně. Máme spoustu společných zážitků, dvě pódia, jedno pole position a tři první řady. Za tím vším je spousta usilovné práce celého týmu. Teď už se těším na novou výzvu. Hned zítra budu tady ve Valencii testovat v barvách ELF Marc VDS Racing Team nové pneumatiky Pirelli,“ prozradil po dnešním závodě Filip Salač #12.

Závod kategorie Moto2 dnes vyhrál suverénním výkonem Fermín Aldeguer, druhý skončil Aron Canet a třetí Alonso Lopez. Filip Salač obsadil v konečném hodnocení 11. místo se ziskem 110 bodů. Letošní sezóna byla jednou z nejdelších a od roku 1949 se poprvé končí až v závěru listopadu. Ročník 2024 naopak začíná už zítra oficiálními testy kategorie Moto3 a Moto2.

Výsledek Moto2, Valencia

1. Aldeguer, Boscoscuro, 22 kol za 34:33,384 min.
17. Salac, Kalex, + 25,356

Konečné pořadí MS-Moto2 2023 po 20 závodech: 1. Acosta, 332,5 bodů (mistr světa). 2. Arbolino 249,5. 3. Aldeguer 212. 4. Dixon 204. 5. Canet 195. 6. Chantra 173,5. 7. Lopez 150. 8. Gonzalez 145,5. 9. Ogura 137,5. 10. Vietti 116. 11. Salac 110. 12. Lowes 104. 13. Roberts 93,5. 14. Arenas 85. 15. Garcia 84. 16. Ramirez 65. 17. Baltus 55. 18. J. Alcoba 48,5. 19. Foggia 35. 20. D. Binder 34. 21. Bendsneyder 30. 22. Guevara 20. 23. Van den Goorbergh 17. 24. Tulovic 12. 25. Pasini 11. 26. Hada 4,5. 27. Escrig 3. 28. Skinner 2. 29. Kelly 1.

MS konstruktérů: 1. Kalex, 462,5 bodů (mistr světa). 2. Boscoscuro 286. 3. Forward 4.

MS týmů: 1. Red Bull KTM Ajo 417,5 bodů (mistr světa). 2. Beta Tools SpeedUp 362. 3. Elf Marc VDS Racing 353,5. 4. Idemitsu Honda Team Asia 311. 5. Pons Wegow Los40 279. 6. Inde GASGAS Aspar 224. 7. QJMOTOR Gresini Moto2, 158,5. 8. Correos Prepago Yamaha VR46 Master Camp 145,5. 9. Italtrans Racing 128,5. 10. Fantic Racing 116. 11. Fieten Oli Racing GP 72. 12. Onlyfans American Racing Team 67. 13. Liqui Moly Husqvarna Intact GP Team 46. 14. Pertamina Mandalika SAG Team 34,5. 15. Forward Team 4.