Quartararo vyhrál před Viňalesem, 7. Marquez, Rossi crash

Vítězným doublem Yamahy se skončil závod Dutch-TT v «premier class», když už své čtvrté letošní vítězství - předtím vyhrál v Losailu, v Algarve a v Mugellu - získal lídr šampionátu Fabio Quartararo před svým týmovým kolegou Maverickem Viňalesem a mistrem světa Joanem Mirem.

Byl to letos už 90. závod Dutch-TT na okruhu «TT Circuit Assen», z Pole Position do něho vyrazil před 11.500 diváky poslední vítěz (2019) Maverick Viňales a hned vedle něho stál jako druhý v Qualifying lídr šampionátu Fabio Quartararo, první řadu pak dokompletoval Francesco «Pecco» Bagnaia (Ducati). Ten skvěle začal, pak ale dostal Long-Lap-Penalty a to znamenalo konec nadějím o umístění na pódiu.

Nejlepší motocykl Ducati tak přivedl do cíle jako čtvrtý Johann Zarco a je v tabulce MS pořád na pozici vice-mistra světa, tedy druhý. Top-5 dokompletoval dnes opět skvělý Miguel Oliveira s KTM. Francesco Bagnaia obsadil místo šesté, vynikající závod z P20 na startovním roštu zajel ex-mistr světa Marc Marquez, odmávnut byl v cíli jako sedmý po velkém souboji s Aleixem Espargarem (Aprilia). Po výborném začátku v závodě obsadil po několika drobných chybách Takaaki «Taka» Nakagami až P9, Top-10 dokompletoval Pol Espargaro s druhým továrním motocyklem Honda.

Jack Miller musel vzdát kvůli poruše svého motocyklu Ducati, až P12 si dnes vyjel Brad Binder (KTM), naopak velmi dobře až do svého pádu jezdil jeho značkový kolega Iker Lecuona.

Rekordman okruhu «TT Circuit Assen» - v počtu vítězství - Valentino Rossi opět nepřekročil svůj letošní stín, jezdil po špatném startu z P12 (během prvního kola se propadl na P21!) hodně vzadu na P17, v 8. kole pak havaroval a tak dnes opět nebodoval. V tabulce MS má Rossi hubených 17 bodů a v MS mu patří až 19. pozice.