Reklama

MS Superbike by se mělo konat v roce 2024 i v Maďarsku

Promotér Dorna uzavřel smlouvu na mistrovství světa superbiků v Maďarsku od roku 2024, místem konání bude nový okruh Balaton Park Circuit v nejvýznamnějším turistickém regionu země.

«Hungarian Motorsport and Green Mobility Development Agency», neboli zkráceně HUMDA, byla založena maďarským ministerstvem inovací a technologií a je zodpovědná za rozvoj motoristického sportu a bezpečnosti silničního provozu.

Sportovní marketingová agentura Dorna s ní podepsala smlouvu na pořádání mistrovství světa superbiků, tento motocyklový světový šampionát se do Maďarska vrátí v roce 2024 poprvé od roku 2000.

Maďarsko bylo dlouhou dobu nedílnou součástí kalendáře SBK, od roku svého založení v roce 1988 do roku 2000 se s výjimkou roku 1998 závodilo na Hungaroringu nedaleko hlavního města Budapešti.

Smlouva mezi HUMDA a Dornou nespecifikuje závodní dráhu v Maďarsku. Původně se plánovala nová závodní trať v Debrecenu na východě země, ale nic z toho nebylo. Proto bylo naplánováno otevření okruhu Balaton Park Circuit na květen 2023.

Za projektem na dohled od Balatonu a uprostřed oblíbeného prázdninového regionu kolem jezera Balaton stojí devětapadesátiletý Izraelec Chanoch Nissany. Jako obchodník, o kterém se říká, že má vynikající vazby na izraelskou vládu, dokázal Nissany přilákat mezinárodní investory pro projekt Balaton Park Circuit. Bylo investováno 204 milionů eur – jména dárců nejsou známa. Trasu navrhl maďarský konstruktér Ferenc Gulácsi (pravděpodobně jedna z mála nových tratí bez zapojení Hermanna Tilkeho) a je dlouhá 4,115 kilometrů. Má šest pravotočivých a deset levostranných zatáček (jede se proti směru hodinových ručiček) a je široká dvanáct až 15 metrů.

K dispozici je 48 boxů, stálá tribuna pro 10 000 diváků a možnost výstavby dočasných až pro 120 000 diváků. Čtyřhvězdičkový hotel se 145 pokoji (s výhledem na trať) má být dokončen do konce roku. V hlavní budově je 2000 metrů čtverečních salonků. Dostupnost je zajištěna blízkostí dálnice M7 (Budapest-Stuhlweißenburg). Vzdálenost do Budapešti je 95 kilometrů; Vídeň je vzdálena 220 km a Graz 246 km.

Trať byla postavena s ohledem na FIA Grade 1 (tj. standard Formule 1) a FIM Grade A (tj. pro MotoGP); homologace třídy B by byla dostatečná i pro mistrovství světa Superbike.

S místními obyvateli nejsou žádné problémy; kraj a asociace cestovního ruchu za projektem stojí kvůli příležitosti pro nová pracovní místa a očekávanému nárůstu zahraničních návštěvníků, zaznělo při květnovém otevření tratě.

Jen pro pamětníky připomínám: V roce 2010 se mělo konat na BalatonRingu (ležícího ale na úplně jiném místě v Maďarsku) silniční mistrovství světa Grand Prix. Do celého dění u tohoto neexistujícího okruhu byl před 13 lety zapojen hodně hluboko i Jorge «Aspar» Martinez. Závody se zde ale nikdy nejely a okruh také nikdy nestál....

Místo BalatonRingu se tehdy v roce 2010 nouzově závodilo na čtvrtém španělském okruhu: MotorLand Aragon, který byl narychlo dokončen a v kalendáři od té doby zůstal.

A dokonce Jorge «Aspar» Martinez provozoval tehdy závodní tým - jako reklamu pro tento okruh - s názvem Team Balatonring původně vytvořený pro maďarského mistra světa Gábora Talmacsiho (mistr světa 125 ccm v roce 2007 s motocyklem Aprilia) a jehož pilotem byl po krátkou dobu i Španěl Aleix Espargaro - tehdy teenager.

Jedno je ale jisté: Okruh Balaton Park Circuit je nezávislý na nikdy neotevřeném Balatonringu.Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama