Moto2 vyhrál opět Aldeguer, 17. Salač

Dnešní nepříliš záživný závod prostřední kubatury vyhrál suverénně Fermín Aldeguer (počtvrté v řadě), na stupních vítězů stáli ještě Aron Canet, který tak daroval na rozloučenou týmu Pons Racing s mistrovstvím světa závěrečné podium a také Alonso Lopez, ten těsně porazil Marcose Ramireze.

Mistr světa Pedro Acosta byl odmávnut v cíli jako 12., vicemistr světa Tony Arbolino mimo dojel mimo body (P16.). Vítězný Fermín Aldeguer se tak dostal celkově do Top-3 a jelikož zůstává v této kubatuře i v sezóně 2024, tak je už předem jasným favoritem na titul v roce 2024.

Pro české fanoušky se finále letošního šampionátu skončilo bohužel hned na jeho začátku, neboť Filip Salač musel hodně brzy do kačírku (v T4), aby se vyhnul pádu, a i když zajel skvělou stíhací jízdu, tak na body to nestačilo (obsadil 17. místo) a v šampionátu 2023 obsadil letos celkově 11. místo, neboť v posledních 6 závodech Grand Prix kvůli pádům a různým technickým problémům si připsal na své konto pouze 2 body, když na Top-10 mu chybělo 6 bodů.

Tým Gresini viděl dnešní finále následovně: „Závěrečný závod sezony byl plný emocí, když Alcoba a Salač absolvovali svůj poslední výjezd na světle modrých strojích Gresini. Španělský jezdec č. 52 předvedl dobrý návrat z třiadvacátého místa na startovním roštu, když projel cílem jako patnáctý pro poslední bod, který získal tým z Faenzy.

Filip Salač měl naopak nešťastný start do závodu, když se musel vyhýbat jezdci, který před ním havaroval, což ho stálo mnoho pozic (na konci prvního kola projel cílem na 28. místě). Českému jezdci se podařilo získat zpět několik pozic díky rychlému a konzistentnímu tempu (nízké 1'34s) a nakonec skončil sedmnáctý.“

„Měli jsme smůlu, protože v prvním kole došlo k havárii a já musel vyjet z trati, abych se vyhnul nehodě, a ztratil jsem tak mnoho pozic. Jsem velmi spokojený s tempem závodu, které bylo konstantně rychlé, dělal jsem, co jsem mohl, a myslím, že jsme odvedli dobrou práci. Chtěl bych poděkovat týmu za tyto dva společné roky, byly neuvěřitelné, vytvořili jsme si výjimečné vzpomínky, které si navždy ponesu s sebou. Děkuji vám!“, řekl dnes #12.

Výsledek Moto2, Valencia

1. Aldeguer, Boscoscuro, 22 kol za 34:33,384 min.
17. Salac, Kalex, + 25,356

Konečné pořadí MS-Moto2 2023 po 20 závodech: 1. Acosta, 332,5 bodů (mistr světa). 2. Arbolino 249,5. 3. Aldeguer 212. 4. Dixon 204. 5. Canet 195. 6. Chantra 173,5. 7. Lopez 150. 8. Gonzalez 145,5. 9. Ogura 137,5. 10. Vietti 116. 11. Salac 110. 12. Lowes 104. 13. Roberts 93,5. 14. Arenas 85. 15. Garcia 84. 16. Ramirez 65. 17. Baltus 55. 18. J. Alcoba 48,5. 19. Foggia 35. 20. D. Binder 34. 21. Bendsneyder 30. 22. Guevara 20. 23. Van den Goorbergh 17. 24. Tulovic 12. 25. Pasini 11. 26. Hada 4,5. 27. Escrig 3. 28. Skinner 2. 29. Kelly 1.

MS konstruktérů: 1. Kalex, 462,5 bodů (mistr světa). 2. Boscoscuro 286. 3. Forward 4.

MS týmů: 1. Red Bull KTM Ajo 417,5 bodů (mistr světa). 2. Beta Tools SpeedUp 362. 3. Elf Marc VDS Racing 353,5. 4. Idemitsu Honda Team Asia 311. 5. Pons Wegow Los40 279. 6. Inde GASGAS Aspar 224. 7. QJMOTOR Gresini Moto2, 158,5. 8. Correos Prepago Yamaha VR46 Master Camp 145,5. 9. Italtrans Racing 128,5. 10. Fantic Racing 116. 11. Fieten Oli Racing GP 72. 12. Onlyfans American Racing Team 67. 13. Liqui Moly Husqvarna Intact GP Team 46. 14. Pertamina Mandalika SAG Team 34,5. 15. Forward Team 4.