Reklama

MM a «Learn for Sight»

Tovární pilot HRC Honda Španěl Marc Marquez byl představen v Barceloně jako ambasador charitativního projektu «Learn for Sight», který pomáhá léčit oční choroby u lidí na Haiti.

Haiti je jednou z nejchudších zemí světa. V zemi s více než 11 miliony lidí žije více než 100 000 lidí, kteří trpí slepotou a kteří by se mohli vyléčit, kdyby byly k dispozici vhodné prostředky léčby. «Learn for Sight» je projekt, který existuje od roku 2016 a nyní má být aktivován – s Marcem Márquezem jako ambasadorem a podporovatelem.

Sám Marc Márquez byl dvakrát v situaci, kdy byl silně omezován diplopií. Diplopie způsobuje, že člověk vidí dvakrát. Naposledy se Španěl potýkal s nemocí na konci sezony 2021 po nehodě v tréninku. V boji mistrovství světa Moto2 proti Stefanu Bradlovi v roce 2011 musel kvůli diplopii vzdát boj o titul právě Márquez.

„Když jsem měl diplopii, nejenže jsem nemohl soutěžit, ale nebyl jsem autonomní, protože jsem se nemohl pohybovat autem. Byl jsem závislý na druhých a neuměl jsem číst s oběma očima,“ vzpomíná Marc Márquez . „Zranění horní části paže bolí, ale někdy na to můžete zapomenout, ale když vidíte dvakrát, nemůžete na to zapomenout celý den, pouze když spíte“

Tovární jezdec Hondy byl v pondělí představen jako ambasador projektu Learn for Sight a 29letý jezdec také přislíbil 100 000 eur. „Je to velmi pěkný projekt, cítím to. Pomáháte v zemi, která pomoc potřebuje. S takovou pomocí můžete zachránit rodiny,“ řekl Márquez.

„Uvědomil jsem si, že je ten správný čas podpořit. Zvlášť když máte dobrý vztah s lékaři a zvlášť když přesně víte, o co přicházíte, když máte problémy se zrakem,“ dodal tovární pilot Hondy. „Je to opravdu velká věc a jsem velmi rád, že mohu pomoci.“

Projektovým manažerem pro «Learn for Sight» je Dr. Jorge Peraza z barcelonské kliniky a zdůraznil: „Marc Márquez je známá osobnost světového sportu. Pro nás je to velmi důležité, zejména kvůli finanční podpoře, kterou nám poskytuje. Chce také vrátit společnosti, co mu dala,“ vysvětlil lékař. „Je nám ctí, že Marc Márquez s námi spolupracuje na tomto neuvěřitelném projektu.“

Jako „plíce“ by měl sloužit ekonomický přínos osminásobného mistra světa. Od roku 2016 několik oftalmologů z kliniky několikrát ročně cestovalo na Haiti, zemi, která je považována za jednu z nejchudších na světě, zejména po strašlivém zemětřesení, které ji zdevastovalo v roce 2010 a které jí přineslo mezinárodní pozornost, jakou do té doby nezaznamenala.

Jak se projekt rozrůstá, chce se Márquez zapojit ještě více.Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama