Mistr světa Bagnaia začal sezónu mistrovsky

Perfektním způsobem se při prvním závodním víkendu letošní sezóny prezentoval úřadující dvojnásobný mistr světa Pecco Bagnaia. Hodně silný byl v cíli dnes druhý Brad Binder na P2, vítěz včerejšího Sprintu Jorge Martin pak dokompletoval nedělní podium v Lusailu.

Výchozí pozice značek pro první závod Grand Prix této sezóny: Ducati – Aprilia – Ducati – KTM – Ducati – Ducati – Ducati. Až do 13. místa to byly pouze evropské motocykly tří značek z Itálie a z Rakouska.

Pouze několik sekund před dlouho očekávaným startem nové sezóny 2024 se porouchala Aprilia RS-GP od Raula Fernandeze. Startovní proces byl přerušen, Fernandez se odebral do boxové uličky a závod byl zkrácen o jedno kolo na 21 okruhů. Pilot týmu Trackhouse-Racing běžel ke svému boxu a naskočil na motocykl #2. A mohl tak do závodu vyrazit z normálního startovního roštu.

Ital udržel nervy na uzdě po celý závod a získal vítězství a vedení v šampionátu. Druhý skončil Jihoafričan, za nimi dojeli Martin, Marc Márquez, Bastianini, Alex Márquez, Di Giannantonio. Vše na Ducati Desmosedici.

Fabio Quartararo obsadil 11. místo a stal se tak nejlepším pilotem na japonském motocyklu. Přímo za ním dojela první Honda, kterou pilotoval Francouz Johann Zarco.

Odvážný Rookie Acoste musel v poslední třetině závodu vzdát se boje v Top-5 a byl ve své premiéře odmávnut na 9. místě, tedy za nejlepší Aprilií Aleixe Espargara.

Smůlu měl spolujezdec Brada Bindera Australan Jack Miller. Navzdory skvělému startu skončila úvodní Grand Prix pro něho předčasně po havárii ve druhém kole.

V průběžném celkovém pořadí dělí Top-3 pouhé tři body: Lídr šampionátu «Pecco» Bagnaia má 31 bodů, druhý Brad Binder s KTM 29 a třetí Jorge Martin 28. Nováček s Ducati Marc Marquez je čtvrtý (18), pátý «Bestia» Bastianini (15), šestý Aleix Espargaro (15), sedmý Alex Marquez (13), Top-10 uzavírají osmý Fabio di Giannantonio (9), devátý je Rookie Pedro Acosta (9) a konečně Maverick Viňales (7) na P10. Nejlepší Yamahu řídí Fabio Quartararo (11. - 5); naopak nejlepší Hondu Johann Zarco (12.- 4).