Reklama

Lídry v IDM jsou před Mostem Alt, A. Kofler, Svendsen a dvojice Payne/Rousseau

Třetím závodním víkendem šampionátu IDM - Internationale Deutsche Motorradmeisterschaft a FIM Sidecar World Championship je český okruh «Autodrom Most». To znamená, že všechny aktivní účastníky čeká na severu Čech páté a šesté měření sil o mistrovské body.

Od 21. do 23. června 2024 se totiž na mosteckém autodromu ukáže, kdo nejlépe zvládne dvanáct pravotočivých a devět levotočivých zatáček.

S náskokem pouhých dvou bodů v královské třídě superbike přijíždí do České republiky Florian Alt (D/Honda), který má závodní trať na severozápadě České republiky rád. Obhájce titulu v kategorii Superbike zde před rokem dvakrát skončil na stupních vítězů, z toho jednou na nejvyšším. Na první vítězství v aktuální sezoně však teprve čeká. Osmadvacetiletý Němec z Engelskirchenu ho nutně potřebuje, pokud chce za sebou udržet trojnásobného šampiona IDM Superbike Ilju Michalchika (UKR/BMW). Ukrajinec vyhrál poslední dva závody a největší soupeře nyní dělí pouhé dva mistrovské body. Alt si minulý pátek nenechal ujít příležitost testovat na Schleizer Dreieck. Zjistil, že nová verze jeho Hondy funguje lépe než ta předchozí, což ho naplňuje optimismem a potvrzuje výsledek jeho jarního testu v Mostě. S Altem, Michalchikem a Lorenzem Zanettim (I/Ducati) se na čele průběžného pořadí IDM Superbike vytvořila trojice jezdců ze tří zemí. Zanetti vyhrál úvodní závod na Sachsenringu. Souboje jsou těsné a tvrdé, ale spravedlivé. Téměř všichni jezdci v první desítce mají šanci na vítězství. Superbiky dosahují maximální rychlosti přes 300 km/h.

Extrémní napětí visí ve vzduchu pro Patricka Hobelsbergera (D/BMW), který se kvůli diskvalifikaci musel vzdát vedení v průběžném pořadí a je nyní až čtvrtý. Ovšem nesmíme zapomínat na další jezdcem jako jsou například Bálint Kovács (HU/BMW), Leandro Mercado (ARG/Kawasaki), Hannes Soomer (EST/BMW), Toni Finsterbusch (D/BMW) a Maximilian Kofler (A/Yamaha).

Před sezónou si český jezdec Oliver König - Ducati a jeho fanoušci mysleli, že se pomocí skvělých výsledků v IDM vrátí nazpět do šampionátu WorldSBK, nyní po odjetých 4 závodních jízdách museli své naděje upravit. Zatím totiž König ani jednou nedojel do cíle...! V neděli se tak ukáže, zda český mladík dokáže získat v IDM své první mistrovské body.

Stav IDM Superbike po 4 ze 14 závodů

1. Florian Alt (D), Honda 70 bodů
2. Ilya Mikhalchik (UKR), BMW 68 bodů
3. Lorenzo Zanetti (I), Ducati 56 bodů
4. Patrick Hobelsberger (D), BMW 51 bodů
5. Toni Finsterbusch (D), BMW 50 bodů
6. Bálint Kovács (HU), BMW 47 bodů
7. Jan-Ole Jähnig (D), BMW 36 bodů
8. Leandro Mercado (ARG), Kawasaki 34 bodů
9. Leon Orgis (D), Yamaha 22 bodů
10. Maximilian Kofler (A), Yamaha 20 bodů
11. Hannes Soomer (EST), BMW 19 bodů
12. Philipp Steinmayr (A), BMW 16 bodů
13. Jan Mohr (A), BMW 15 bodů
14. Vladimir Leonov (RUS), Ducati 11 bodů
15. Thomas Gradinger (A), Yamaha 11 bodů
16. Max Schmidt (D), BMW 7 bodů
17. Luca Grünwald (D), BMW 6 bodů
18. Nico Thöni (A), Kawasaki 6 bodů
19. Milan Merckelbagh (NL), BMW 5 bodů
20. Kevin Orgis (D), BMW 5 bodů
21. Max Enderlein (D), Yamaha 3 body
22. Sandro Wagner (D), BMW 2 body

V prostřední kubatuře IDM-Supersport máme zřejmě největší naděje na pódiové umístění. Štěpán Zuda hned úvodní závod sezóny 2024 vyhrál, od té doby však nebodoval. Ovšem jeho krajan, tedy další Čech Filip Feigl - Triumph - je aktuálně v Top-8 a svými výkony si řekl o wild card na tomto okruhu pro MS, proto jsme zvědavi, jak se mu povede o tomto víkendu. A první body by chtěl jistě získat i jeho bratr Peter Feigl.

Stejně jako v IDM Superbike dělí lídry třídy Supersport pouhé dva body. Luca de Vleeschauwer (B/Triumph) dvojnásobným vítězstvím v Oscherslebenu dostal pod tlak favorita na titul Andrease Koflera (A/Yamaha). Jednalo se o vůbec první vítězství Triumphu v IDM. A skutečnost, že se nováčkům bude v této kubatuře tak dařit, byla opravdovou senzací. Nyní můžeme v Mostě očekávat také silné zastoupení Rookies v podobě Lennoxe Lehmanna (D/Yamaha), Dirka Geigera (D/Honda) a Marvina Siebdratha (D/Yamaha), stejně jako ostřílených borců, jako je Kyle Smith (GB/Kawasaki).

Stav IDM Supersport po 4 ze 14 závodů

1. Andreas Kofler (A) Yamaha 76 bodů
2. Luca de Vleeschauwer (B) Triumph 74 bodů
3. Lennox Lehmann (D) Yamaha 58 bodů
4. Daniel Blin (PL) Ducati 55 bodů
5. Dirk Geiger (D) Honda 46 bodů
6. Kyle David Smith (GB) Kawasaki 42 bodů
7. Marvin Siebdrath (D) Yamaha 35 bodů
8. Filip Feigl (CZ) Triumph 26 bodů
9. Stepan Zuda (CZ) Ducati 25 bodů
10. Twan Smits (NL) Yamaha 20 bodů
11. Kevin Wahr (D) Triumph 20 bodů
12. Luca Göttlicher (D) Triumph 19 bodů
13. Sasha de Vits (B) Yamaha 18 bodů
14. Kas Beekmans (NL) Yamaha 10 bodů
15. Jorke Erwig (D) Kawasaki 9 bodů
16. Wiljan van Wikselaar (NL) Ducati 8 bodů
17. Julius Caesar Rörig (D) Honda 6 bodů
18. Till Belczykowski (D) MV Agusta 5 bodů
19. Thomas Eder (D) Yamaha 5 bodů
20. Jef van Calster (B) Ducati 3 body

V nejslabší objemové kubatuře Supersport 300 nebude v Mostě chybět dvojnásobný mistr světa Jeffrey Buis na KTM. Ten je v IDM aktuálně druhý se ztrátou 11 bodů na lídra šampionátu Olivera Svendsena z Dánska. Také třetí v pořadí Nizozemec Ruben Bijman pilotuje rakouský motocykl KTM RC 390 R. Pro Nizozemce Buise to bude jistě vítaná příležitost vyzkoušet si mosteckou trať necelý měsíc před světovým šampionátem, kde je v Top-5. A určitě budeme z českého pohledu zvědavi na Filipa Novotného z týmu Jakuba Smrže ACCOLADE SMRZ RACING BGR, tedy pravidelného účastníka světového šampionátu v této kubatuře.

Atraktivní sidecary čeká v Mostě rovněž třetí závodní víkend mistrovství světa. Nebudou chybět ani úřadující mistři světa Todd Ellis a Emmanuelle Clément, kteří sice havarovali nedávno při druhém závodě Tourist Trophy na Isle of Man, ale jak Brit Ellis, tak Francouzka Clément jsou absolutně OK.

Po roční přestávce se vrátil na závodní trať švýcarský exmistr světa Markus Schlosser, který pojede se svým novým spolujezdcem Lucou Schmidtem a ten vidí situaci před Mostem následovně: „Mistrovství je letos hrozně vyrovnané, dvojice Payne/Rousseau, Christie/Christie, Streuer/Kölsch, Päivärinta/Christie a my, tedy z těchto pěti posádek může vyhrát kterákoliv a stačí jediná malá chybička a místo na stupních vítězů je pryč“.

Stav MS-side po 4 ze 14 závodů

1. Payne/Rousseau (GB/F), 75 bodů
2. Schlosser/Schmidt (CH/D), 71 bodů
3. Christie/Christie (GB), 65 bodů
4. Ellis/Clément (GB/F), 64 bodů
5. Päivärinta(Christie (FIN/GB), 46 bodů
6. Peugeot/Peugeot (F), 36 bodů
7. Streuer/Kölsch (NL/D), 34 bodů
8. Göttlich/Krieg (D), 29 bodů
9. Leglise/Cescutti (F), 24 bodů
10. Wyssen/Salmon /CH/F), 23 bodů
11. Laidlow/Laidlow (GB), 21 bodů
12. Werkstetter/Pirat (D/F) 12 bodů
12. Cable/Richardson (GB) 12 bodů
12. Archer/Janssens (GB/B), 12 bodů
15. Biggs/Segers (GB/NL), 11 bodů
16. Venus/Sedlacek (D/CZ), 7 bodů
17. Kirby/Kirby (GB), 6 bodů
18. Leguen/Rouby (F), 4 body
19. Vinet/Marsal (F), 3 body
20. Le Bail/Leveau (F), 1 bodLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama