Letošní Hengelo pro Najmana nejlepším závodem IRRC vůbec

S prvním květnovým víkendem se v holandském Hengelu rozjela již 20. sezóna šampionátu IRRC. Petr Najman v obou závodech třídy Supersport držel tempo předních jezdců a do celkového hodnocení si odváží slušnou porci bodů.

Holandské Hengelo je již tradičním podnikem, který otevírá sezónu mezinárodního road racingového šampionátu (IRRC). Petr Najman nemohl na startovní listině chybět a po intenzivní předsezónní přípravě skvěle vstoupil do tohoto šampionátu. Od začátku patřil k nejrychlejším jezdcům na trati, což potvrdilo skvělé 4. místo na startovním roštu. Na náročné úzké trati se neztratil ani v závodech, kde držel krok s jezdci bojujícími o třetí místo. Ve výsledku vybojoval 4. a 5. místo, takže si odváží krásných 24 bodů a drží průběžné 4. místo. První květnový víkend rozjel poměrně náročnou šňůru závodů. Nyní se po příjezdu domů chystá hned na dva závodní víkendy v řadě v mezinárodním mistrovství ČR na přírodních okruzích. Nyní to budou závody na Slováckém okruhu ve Starém Městě u Uherského Hradiště a poté jubilejní 60. ročník legendárních závodů 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích v Podkrkonoší.

Petr Najman: „Letošní Hengelo bylo moje nejúspěšnější za celé dva roky, co jezdím IRRC. Minulé dvě sezóny jsem vždy dojel jen jeden závod a teď jsem dojel v pořádku oba dva závody. Odvážím si nejvíce bodů, co jsme tam kdy v IRRC získal. Nejlépe jsem dojel třetí, ale poté závod nedokončil, takže jsem si odvážel 16 bodů, nyní mám 24 bodů. V sobotu jsme začali s tréninky Beneluxu, kde jsem se rozjel na náhradní motorce. Tu jsme následně připravili na mokro, protože to vypadalo na déšť. Poté už jsem jezdil na týmové motorce od PSB Motorsport. S ní jsme v první kvalifikaci do IRRC dojeli na 7. místě. Do druhé kvalifikace jsme dali novou přední pneumatiku a vyjel jsem si 4. místo na startovním roštu. To bylo nad moje očekávání, takže jsme byli velice spokojení. Jelikož bylo stále dobré počasí, tak jsme se rozhodli šetřit motorku i sebe na dva nedělní závody IRRC.“

„V neděli se předpověď počasí potvrdila. Jen ráno spadlo pár kapek a pak už bylo hezky a jeli jsme na suchu. Do prvního závodu se mi podařilo odstartovat docela dobře, ale někteří jezdci měli ostřejší lokty a dostali se přede mě. Propadl jsem se asi o dvě pozice, ale ty jsem hned v prvním kole získal zpátky a chytil jsem se skupinky bojující o třetí místo, kde byli Ilja Caljouw a Garry Johnson. S nimi jsem čtyři kola držel krok, ale v pátém kole měl Garry Johnson nejspíš nějaký problém na motorce, zvolnil a předjel jsem ho. Poté jsem se držel Ilji, ale ke konci jsem viděl, že to na předjetí nebude a raději jsem zvolnil, abych závod v pořádku dojel a získal slušnou porci bodů za 4. místo. Za mnou byla velká mezera a měl jsem pěkný náskok. S tímto výsledkem jsem byl spokojený a těšil se na druhý závod. Start do tohoto závodu byl lepší, ale zase jsem něco ztratil a držel se na 5. místě. Následně jsem se opět dostal za Garryho Johnsona a Ilju Caljouwa a držel se jich. Poté už jsem začal cítit ruku a už to nebylo ideální, co se týče fyzického stavu. Nechtěl jsem riskovat a pokoušet se o nějaký útok, protože už jsem se na motorce necítil tak dobře. Nicméně na šestého jezdce, co jel za mnou, jsem měl náskok 11 vteřin. Věděl jsem, že když zvolním, tak to dojedu v pohodě. I Top5 v IRRC je skvělý výsledek.“

„Víkend skončil nad očekávání, v týmu vše fungovalo skvěle, motorka také fungovala, neměli jsme žádné technické problémy, atmosféra byla skvělá. Z Hengela si vezu 24 bodů a celkové 4. místo v šampionátu IRRC, což je slušná výchozí pozice do dalších podniků. Nyní mě tento víkend čeká MMČR na PO ve Starém Městě a víkend poté už budou zatáčky v Hořicích. Všechny fanoušky na oboje závody zvu, pojedu samozřejmě na Supermonu a Supersportu.“