Jednou za rok se závodí za umělého osvětlení

Za umělého osvětlení na okruhu «Lusail International Circuit» v Doha se může předčasně rozhodnout o titulech mistrů světa v kubaturách MotoGP a Moto3. Přinášíme vám: Časový program v podrobném časovém přehledu.

Na 5,380 km dlouhé trati «Losail International Circuit» se o víkendu bude konat předposlední Grand Prix tohoto roku. Nezvyklý termín Grand Prix Kataru je z důvodu rozsáhlých úprav, kvůli konání závodu Formule 1. Sezóna MotoGP 2024 pak začne, jak je zvykem, závodem v Kataru od 8. do 10. března 2024.

Layout okruhu «Losail International Circuit» zůstal nezměněn, tedy obsahuje 10 pravých a 6 levých zatáček. Pod umělým osvětlením se jezdí v Kataru od rok 2008. Tehdy byl start závodu MotoGP ve 23 hodin místního času (tedy 21 hodin SEČ) a trénovalo se dokonce až do 1.30 hodin: Byl to doslova gigantický projekt, osvětlit motocyklovou trať v Doha tak, aby byla jako za denního světla. Tak si zavzpomínejme, co vše tomu předcházelo.

Pouze 175 dní trvalo inženýrům americké firmy «Musco Lighting» přeměnit na 5,380 km dlouhém okruhu «Losail International Circuit» noc v den a největší osvětlovací projekt ve sportovních dějinách uvést do praxe.

Samotný okruh byl vybudován před sezónou 2004 prací 1000 dělníků během jednoho roku a za 58 milionů amerických dolarů byl zasazen do písku.

Celkem 1300 pracovních hodin bylo zapotřebí, aby byli jezdci, traťoví maršálové, lidé od TV, reklamní partneři a diváci úplně spokojeni.

Osvětlená plocha odpovídá 70 fotbalovým hřištím dle reglementu FIFA, nebo 35 hřištím kriketu nebo 1300 hřištím na basketbal.

Celkem bylo použito 3600 světelných zdrojů (o výkonu 250, 1500 a 2000 wattů) na 1000 zařízeních, aby se jezdci i při rychlosti 340 km/h cítili v noční poušti jako ve dne.

Technici firmy Musco potřebovali celkem šest měsíců a vše stálo «pakatel», tedy pouhých 10 milionů Euro. Elektrický systém je zabezpečen celkem 44 naftovými generátory o výkonu 13 megawattů, které jsou instalovány kolem celé tratě.

3600 světelných zdrojů odpovídá 450 milionům lumenů světelného toku (1200 až 1600 luxů); což je také osvětlení 3000 privátních soukromých domů, nebo městského bulváru vedoucího z Doha do Moskvy.

Celkem bylo spotřebováno k postavení těchto světelných zdrojů 3 milióny kilogramů betonu a položeno 500 km elektrických káblů. K upevnění sloupů (jsou v hloubce 3 až 36 metrů) bylo potřeba vyvrtat přibližně 12600 m pevné skály pro lehké stožáry, což odpovídá výšce 42 Eifelových věží. .

Startovní časy byly postupem času upraveny směrem do dne a tak jak hlavní nedělní závod MotoGP, tak sobotní Sprint odstartují ve 20 hodin místního času, tedy v 18 hodin SEČ.

Časový program Qatar Airways Grand Prix of Qatar (SEČ)