GP Macau vyhrál Kostamo, Holán kvůli elektrice out

Neúčasti předních britských jezdců využil Fin Erno Kostamo a vyhrál 54. ročník Macau Motorcycle GP před Němcem Davidem Datzerem a Jihoafričanem Sheridanem Moraisem. Český jezdec Kamil Holán kvůli defektu motocyklu nedojel.

Ještě před startem nedělního závodu se jezdci dozvěděli kuriozitu: Výsledek kvalifikačních tréninků byl pořadateli vzat jako výsledek prvního závodu, který se kvůli nečistotě na trati po automobilových závodech Macau Touring Car Cup, Formule 4 a GT Cup nemohl uskutečnit. Vítězem byl prohlášen Polesetter Fin Erno Kostamo (Penz13), druhý skončil Němec David Datzer (MTP-Racing by Penz13) a třetí Jihoafričan Sheridan Morais (Syntainics Penz13). Čech Kamil Holán tak obsadil 10. místo.

Macau, Race I (Qualifying) 1. Erno Kostamo (FIN), BMW, 2:28,202 min.; 2. David Datzer (D), BMW, 2:30,086; 3. Sheridan Morais (SA), Honda, 2:31,721; 4. Rob Hodson (GB), Kawasaki), 2:31,724; 5. Lukas Maurer (CH), Kawasaki, 2:31,823; 6. Andre Silva Pires (P), Honda, 2:33,791; 7. Julian Trummer (A), Yamaha, 2:33,844; 8. Raul Torres Martinez (E), Honda, 2:35,487; 9. Laurent Hoffmann (B), BMW, 2:35,969; 10. Kamil Holan (CZ), Kawasaki, 2:36,440 ; 11. Paul Williams (GB), Suzuki, 2:36,981; 12. Joey Thompson (GB), BMW, 2:39,283; 13. Nadieh Schoots (NL), Kawasaki, 2:39,307; 14. Timothee Monot (F), Yamaha, 2:43,251.

Z Pole-Position startující Erno Kostamo se strojem BMW se stal vítězem nedělního závodu na 8 kol okruhu Guia Circuit dlouhém 6,115 km před svým značkovým kolegou Němcem Davidem Datzerem a Jihoafričanem s portugalskou licencí Sheridanem Moraisem na motocyklu Honda.

Fin Kostamo se tak stal prvním skandinávským vítězem v Macau, zatímco Datzer kráčí ve stopách svého krajana Petera «Mister Superbike» Rubatta, který zde 1987, 1988 a 1990 dojel vždy druhý. Třetí byl v cíli odmávnut Morais; Maurer, Hodson a Trummer dokompletovali Top-6. Jediná žena ve startovním poli Nizozemka Nadieh Schoots (Rebel Racing) obsadila místo 12.

Kostamo je prvním nebritským vítězem Velké ceny Macaa od vítězství Švýcara Andrease Hoffmanna v roce 1997, před ním byli vítězi Grand Prix Macau a výjimkami mezi převážně britskými vítězi, Belgičan Didier de Radiguès (1991) a Američan Kevin Schwantz (1988).

Kamil Holán vzdal pro defekt v 7. kole z 8. pozice, přesto se stal díky kurioznímu rozhodnutí ředitelství závodu o výsledku letošního prvního závodu - započítán je výsledek z kvalifikace a to znamenalo 10. místo pro Holáně - nejúspěšnějším Čechem v historii tohoto závodu.

Kamil Holán k letošnímu Macau napsal na svůj FB: „Nedojetý závod kvůli závadě na elektrice je jedním z nejhorších zážitků mojí závodní kariéry. Možná je to největším zklamáním, protože jsem měl závod rozjetý minimálně na osmé místo. Byl by to zápis do historie pro české barvy. Bohužel nám tahle šance protekla mezi prsty. Hodně to bolí, ale to je hold život. Ne vždy se všechno povede, jak si přejete. S čistým svědomím můžu říct, že jsme pro to udělali maximum. Děkuju, že jsem dostal tu příležitost a děkuju moc všem, kteří mě vždycky v mých, leckdy velmi pošetilých, plánech a akcích podpořili. Bez stálých partnerů bych to nikdy nedokázal. Díky vám všem, kteří mi vždy fandíte. Když se daří, je to radost. Když se nedaří, je to příjemný pofoukání bolavých ran. Macau pro mě byl nádherný zážitek, který řadím do nejvyšších pater mých závodních událostí. Jsem strašně rád, že jsem tady mohl být. “

Grand Prix Macau, Race 2: 1. Erno Kostamo (FIN), BMW, 8 kol. 2. David Datzer (D), BMW, 8,262 sec zpět. 3. Sheridan Morais (SA), Honda, +10,836 sec. 4. Lukas Maurer (C)H), Kawasaki. 5. Rob Hodson (GB), Kawasaki. 6. Julian Trummer (A), Yamaha. 7. Andre Silva Pires (P), Honda. 8. Paul Williams (GB), Suzuki. 9. Raul Torres Martinez (E), Honda. 10. Joey Thompson (GB), BMW. 11. Laurent Hoffmann (B), BMW. 12. Nadieh Schoots (NL), Kawasaki. Nedokončili: Kamil Holan (CZ), Kawasaki; Timothee Monot (F), Yamaha. Nejrychlejší kolo: Kostamo za 2:27,493 min.