Časový program v Mugellu

Z Barcelony se paddock MotoGP přesunul rovnou do Itálie, kde se v Mugellu koná už tento víkend Grand Prix Itálie, tedy «Gran Premio d’Italia Brembo» na trati «Autodromo Internazionale del Mugello».

Především pro dvě domácí značky Ducati a Aprilia je Mugello velmi důležitý závod. Uvidíme zde dva jezdce s wild card: Stefana Bradla (Honda) a Pola Espargaró (KTM), když kvůli bolestem v pravé ruce bude chybět původně avizovaný Cal Crutchlow (Yamaha).

Layout okruhu se skládá z kombinace pomalých a rychlých zatáček, stejně jako dlouhých rovinek. «Autodromo Internazionale del Mugello» měří 5,245 km a obsahuje šest levých a devět pravých zatáček. Nejdelší rovinka je dlouhá 1.141 m a ta se každoročně stará o nový Top-Speed-rekord.

S výjimkou roku 2020 je Mugello od roku 1991 nezbytnou součástí kalendáře MS. V loňském roce se podařilo lokalmatadorovi a továrnímu jezdci Ducati perfektní závěr týdne. Z Pole-Position vyhrál 27-letý Francesco Bagnaia jak Psint Race, tak i hlavní závod. Rovněž 2022 stál dvojnásobný mistr světa na nejvyšším stupni, spolu s ním obsadili stupně vítězů ještě Fabio Quartararo (Yamaha) a Aleix Espargaró (Aprilia); zatímco vloni ho doprovodili Jorge Martin a Johann Zarco.

Nejúspěšnějším jezdcem v Mugello je legenda MotoGP Valentino Rossi, který zde v «premier class» vyhrál celkem sedmkrát.