BSB Cadwell: Vítězí Byrne a Haslam, Kuba Smrž nebodoval

Cadwell Park je typickým anglickým okruhem, který je používán pouze pro motocyklové závody a díky úseku do kopce - zvaným Mountain - zakončeným skokem je hodně velkou atrakcí pro diváky.

Cadwell Park leží v údolí, trať má celkem 18 zatáček, vede nahoru a dolů, a úsek Mountain nabízí spektakulární skoky do vzduchoprázdna. Trať ležící v Lincolnshire mezi Louthem a Horncaslte je relativně úzká, je také přezdívaná jako Mini-Nürburgring a pojme 30'000 fanoušků. Rekord okruhu drží časem 1:26,017 (160 km/h) Shyne Byrne (Kawasaki) z roku 2014 a na cílové rovince dosahují superbikové motocykly rychlosti přes 260 Km/h.

V paddocku už tentokrát chyběl trojnásobný šampion BSB Ryuichi Kyonari, který byl po závodě v Brands Hatch z týmu Benetts Suzuki vyhozen pro špatné výkony. Japonec byl totiž v klasifikaci BSB až na P19 s pouhými 23 body. Nahrazen ale tento ex-pilot MotoGP (2003 jezdil za Gresiniho) nebyl. Týmový manažer a dlouholetý mechanik továrních týmů Suzuki a Yamaha Colin Davies to okomentoval hodně suše a lapidárně: „Neměl výsledky, pořád si stěžoval na motocykl. Ale druhý jezdec týmu Tommy Bridewell (P11 a 85 bodů - pozn. Bosso) jezdí dobře, takže to nemá s motocyklem nic společného“.

Český jezdec Jakub Smrž, jak známo pořád jezdí v BSB a ex-pilotovi z WorldSBK přináší toto závodění radost, ačkoliv jsou tyto okruhy hodně odlišné proti tratím v WorldSBK. „Pořád ale bydlím v Budějovicích, kde můj otec vede Smrz-Academy. Můj bratr Matěj v současné době nezávodí. Je pro něho lepší po tolika pádech dát si přestávku, aby byl opět fit. Možná se ale tento rok ještě vrátí, nebo nejpozději příští sezónu“.

To správné závodní počasí nalákalo rekordní počet 56.300 diváků (30.000 v dnešní závodní den) na okruh Cadwell Park, kde se jel už osmý letošní podnik. Okruh, který byl uveden do závodního provozu v roce 1934 (!), je technicky náročný, má neustálé změny směru jízdy a rovněž velké světelné rozdíly: úseky v lese leží ve stínu, na zbytek trati pak praží slunce!

Leon Haslam se sice dostal do vedení a podařilo se mu vyjet si malý náskok, ale pak udělal jezdeckou chybu a vyjetím z ideální stopy byl rázem na P3. Novým rekordem okruhu ale opět předjel vedoucího jezdce Shane Byrneho. Vedoucí kvarteto ve složení Byrne, Haslam, Jason O’Halloran (Honda) a Tommy Bridewell (Suzuki) spolu svádělo perfektní souboje a cílem nakonec projelo v tomto pořadí. Překvapivě tento závod neprovázely skoro žádné pády.

Český jezdec Jakub Smrž odstartoval do závodu z P21, brzy se bohužel propadl na P23. Pak ale zrychloval a byl odmávnut na P16, což ale na zisk bodů nestačilo.

Ve druhé jízdě se postaral Leon Haslam o první vítězství Kawasaki po 14 letech (Chris Walker). Nedal svým soupeřům, na rozdíl od O’Hallorana a Byrneho vypustil letecké vložky v úseku «Mountain», a na celkového lídra Shane Byrneho získal ovšem pouhé 4 body. Hned v prvním kole havarovali Backlund a Mainwaring-Smart, sice se jim naštěstí nic nestalo, ale nechali za sebou na asfaltu šrot. Proto muselo celé závodní pole jezdit po 3 kola za Safetycar tak dlouho, než byla trať uklizena.

Smrž vyrazil do podvečerního závodu z P18 na startovním roštu, a v cíli byl Jihočech odmávnut na stejné pozici, takže z Cadwellu si tak neodváží ani jeden bod.

„Bylo mi jasný, že v Cadwellu nemůžu čekat zázraky. Je to extrémní trať i na britské poměry a rozhoduje její znalost. Odjel jsem tam v roce 2013 jeden víkend a hned první den toho druhého v roce 2014 jsem skončil s komplikovanou zlomeninou zápěstí. Takže jsem do toho nastupoval s respektem... Víkend se nevyvíjel špatně a byl jsem kousek za body. Každý trénink jsem zrychloval, snižoval ztrátu na první a svá nejrychlejší kola jsem jel v závodech. Motorka fungovala skvěle. Už se těším na okruhy, které znám!!!“, zhodnotil závodní pondělí český jezdec Kuba Smrž.

cadwell park circuit byrne a halloran haslam win race 2 cadwell

MCE Insurance British Superbike Championship 2016 - Cadwell Park Circuit, závod 1