Barni a Rabat se rozešli

Viselo to dlouho ve vzduchu, nyní je to venku oficiálně: Tito Rabat už nebude pokračovat s týmem Barni Racing v šampionátu WorldSBK. Výsledky totiž absolutně neodpovídají představám obou zúčastněných stran.

Očekávání ohledně bývalého mistra světa Moto2 a ex-pilota MotoGP byla velká, ale výsledky absolutně neodpovídaly: Po 8 závodních víkendech (24 závodů) byl Španěl na 15. místě se ziskem pouhých 38 bodů. Nejlépe dojel v Estorilu, v Top-9.

Už v minulosti dosáhl Tito Rabat na své úspěchy jen díky tvrdé práci: Celkem vyhrál v Moto2 13 závodů Grand Prix a získal 33 pódiových umístění. Stal se mistrem světa a dvakrát se celkově umístil v Top-3. Od roku 2016 až 2020 závodil v MotoGP a častokrát musel přinést sponzorské peníze. Na sezónu 2021 přes platnou smlouvu musel uvolnit místo v týmu Esponsorama Avintia Ducati Rossiho bratrovi Lucu Marinimu.

Ducati mu jako útěchu nabídla místo v týmu Barni Ducati, ovšem 32-letý Španěl moc zájmu na závodění v MS-Superbike už od začátku neprojevoval a smlouvu podepsal až těsně před Vánocemi.

Výsledky, to byla prostě katastrofa, neboť tým Barni měl motocykl Ducati Panigale V4R téměř identický s motocykly dodané pro tovární stáj Aruba Racing.

Naskýtá se tak nečekaná příležitost pro testovacího pilota Ducati Michele Pirra? Celou akci s Pirrem ovšem musí odsouhlasit Ducati Corse, neboť by se musela vzdát svého testovací jezdce na dlouhou dobu: V šampionátu WorldSBK nyní následují tři závody v řadě (Montmelò, Jerez a Portimao) a potom dvě dlouhé zámořské cesty do Argentiny a do Indonésie.

Jen z historie týmu Marca Barnaba:2018 byla stáj Barni Ducati nejlepším privátním týmem v MS-Superbike, Javier Fores získal celkem pět pódiových umístění a celkově obsadil 7. místo.

Stav šampionátu Superbike 2021 po Magny Cours: 1. Toprak Razgatlioglu Yamaha 370 bodů; 2. Jonathan Rea Kawasaki 363; 3. Scott Redding Ducati 298; 4. Andrea Locatelli Yamaha 186; 5. Alex Lowes Kawasaki 176; 6. Michael Rinaldi Ducati 172; 7. Tom Sykes BMW 159; 8. Michael vd Mark BMW 154; 9. Garrett Gerloff Yamaha 147; 10. Alvaro Bautista Honda 115; 11. Chaz Davies Ducati 114; 12. Axel Bassani Ducati 100; 13. Leon Haslam Honda 78; 14. Lucas Mahias Kawasaki 41; 15. Tito Rabat Ducati 38; 16. Kohta Nozane Yamaha 32; 17. Isaac Vinales Kawasaki 20; 18. Christophe Ponsson Yamaha 18; 19. Jonas Folger BMW 14; 20. Eugene Laverty BMW 14; 21. Leandro Mercado Honda 8; 22. Marvin Fritz Yamaha 6; 23. Loris Cresson Kawasaki 3; 24. Andrea Mantovani Kawasaki 2; 25. Luke Mossey Kawasaki 2 .