Reklama

Vespa GTS 75 a Primavera 75: limitované výroční edice

Málokterý skútr se může chlubit přízviskem „Legenda“, ale jeden zcela jistě ano a to italská Vespa. Její typický vosí vzhled se po celou dobu nezměnil a podle něj ji rozpozná snad každý z vás. Vespa slaví 75. výročí a na oslavu si nadělila dva modely ve speciálním designu.

Od data podání patentu 23. dubna 1946 do roku 2021, to je sedmdesát pět let historie, během kterých Vespa ovládla silnice celého světa. Období, během kterého Vespa přivezla nové trendy v oblasti společenských norem, hudby i kultury a stala se nadčasovou ikonou moderního života i vzorem italského designu a techniky. Přečtěte si deset zajímavostí, které o tomto skútru ještě nevíte.

1 Vespa GTS 75 (2)1 Vespa GTS 75 (3)1 Vespa GTS 75 (4)

Během 75leté historie a téměř 19 milionů dodaných vozidel na silnice pěti kontinentů, dala Vespa celému světu nový způsob přepravy, který se rozšířil na všechny silnice světa a spojil mládež velmi rozdílných a vzdálených kultur jednou unikátní vášní. Jako první značka skutečně globální mobility se Vespa stala pojítkem mezi generacemi a dopravním prostředkem všech sociálních vrstev, čímž vytvořila kulturní fenomén. Její osobité rysy se staly symbolem pro fanoušky z nejrůznějších poměrů a koutů světa. Ovlivnila společenské trendy, hudbu i mládež, a doprovázela rozvoj zemí i kontinentů, včetně jejich ekonomického boomu.

Od roku 2004, kdy bylo vyrobeno 58 000 vozidel, je růst značky Vespa obdivuhodně konstantní. Více než 100 000 kusů bylo vyrobeno v roce 2006, v roce 2017 to bylo už 180 000 kusů a hranice 200 000 kusů padla v roce 2018. Za poslední dekádu bylo vyrobeno a dodáno na silnice celého světa více než 1 800 000 nových skútrů Vespa.

1 Vespa Primavera 75 (1)1 Vespa Primavera 75 (4)1 Vespa Primavera 75 (5)

Dnes je Vespa ještě globálnější značkou než kdy dřív a skutečným kosmopolitou. Vyrábí se ve třech továrnách: Pontedera, odkud se Vespy dodávají nepřetržitě od roku 1946 na evropské a západní trhy, včetně Severní a Jižní Ameriky, továrna Vinh Phuc ve Vietnamu obsluhuje domácí trh a Dálný východ a ultra moderní továrna v Indickém Baramati, otevřená v dubnu 2012 vyrábí Vespy pro indický trh.

Na oslavu 75. výročí vznikly speciální edice Vespa 75th Anniversario k modelům Vespa Primavera S (125 ccm) a Vespa GTS Super Tech (125 a 300 ccm). Jsou v prodeji od dubna, a to pouze v roce 2021.

1 Vespa GTS 75 (8)1 Vespa GTS 75 (1)1 Vespa GTS 75 (7)

Karoserie modelů Vespa 75th Anniversario, standardně vyrobené z oceli, se představují v originální žluté metalíze Giallo 75th. Speciálně navržená barva pro nové edice je moderní interpretací odstínů, které byly v módě ve čtyřicátých letech minulého století a připomíná odkaz inovativního a módního stylu skútrů Vespa. Na bočních panelech a předním blatníku jsou čísla 75 v lehce tmavším odstínu, jenž vytváří decentní a elegantní dvoutónový efekt, stejně jako tradiční kravata v matně žlutém odstínu „Giallo Pirite“ na přední části skútru.

Novinka je dále vybavena speciálním sedlem z nubukové kůže s lemováním v šedém odstínu Grigio Fumo, ráfky kol v šedé metalické barvě s leštěnými okraji a řadou chromovaných detailů, zahrnující lamely na kravatě, logo na předním blatníku, rámeček přístrojového panelu, kryt výfuku, zpětná zrcátka a – pouze u modelu GTS – sklápěcí stupačky pro spolujezdce.

1 Vespa Primavera 75 (3)1 Vespa Primavera 75 (7)1 Vespa Primavera 75 (8)1 Vespa Primavera 75 (9)

Zadní nosič, další charakteristický prvek edice Vespa 75th Anniversario, je rovněž chromovaný, na něm je uchycena kulatá brašna, jejíž tvar imituje typický držák náhradního kola. Brašna, vyrobená ze sametově jemné nubukové kůže má stejnou barvu jako sedlo, je opatřena ramenním popruhem na snadné nošení a rychloupínacími klipy pro rychlé připevnění na nosič. Dodává se s voděodolným potahem. Stejně jako všechny speciální edice Vespa je i tato označena plaketou na dvířkách odkládacího prostoru před koleny.

Pokud jde o techniku, Vespa 75th Anniversario je vybavena barevným 4,3palcovým TFT displejem, přičemž plně digitální přístrojový panel umožňuje využít možnosti konektivity Vespa MIA a propojení se smartphonem. Kromě toho všeho ke každému modelu Vespa 75th Anniversario zákazník obdrží Welcome Kit, který umocňuje exkluzivitu této speciální oslavné edice. Ten obsahuje elegantní italskou šálu z žakárového hedvábí s ručně obšitými okraji, dobový ocelový štítek Vespa, osobní knihu pro majitele a osm sběratelských pohlednic s vyobrazením osmi dekád historie značky Vespa.

1 Vespa Primavera 75 (6)1 Vespa GTS 75 (5)1 Vespa GTS 75 (6)1 Vespa GTS 75 (9)

Zdroj: Piaggio GroupLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama