Reklama

Bezúdržbový řetěz M Endurance od BMW: bez čištění a mazání

BMW Motorrad před pár dny představil bezúdržbový řetěz M Endurance s trvale namazanými spoji mezi válečky a čepy uzavřenými X-kroužky. Doplnil tak bezúdržbový spojovací hřídel, který BMW nabízí již více než 90 let.

Stejně jako předchozí řetěz s X-kroužky, také řetěz M Endurance přichází s trvale namazanými spoji mezi válečky a čepy uzavřenými X-kroužky. Novinkou ale je, že zatímco u předchozího provedení bylo nutné přidat mazadlo, u nového řetězu to již není potřeba, a současně není nutné řetěz ani napínat, což obvykle byl důsledek postupného opotřebení.

Je to výsledkem použití nového materiálu na povrchu rolet: čtyřstěnného amorfního diamantu (ta-C), známého také jako průmyslový diamant. Tento povlak se vyznačuje extrémní odolností a tvrdostí, se kterou se řadí mezi známý DLC (Diamond Like Carbon) a čistý diamant. Ve srovnání s dosud používanými kovovými povrchy se průmyslový diamant ta-C neopotřebovává. Současně tento typ povrchu také přináší dramatické snížení koeficientu tření.

1 BMW M Endurance bezudrzbovy retez (3)1 BMW M Endurance bezudrzbovy retez (1)1 BMW M Endurance bezudrzbovy retez (2)

Dobré vlastnosti suchého mazání a eliminace tření vytvořené povrchem se čtyřstěnným amorfním diamantem na válečcích řetězu M Endurance poskytují komfort údržby srovnatelný se spojovacími hřídeli. To znamená, že řetěz není třeba čistit ani mazat, jak to bývá obvyklé.

Řetěz M Endurance 525 je nyní při zahájení prodeje k dispozici pro dva čtyřválcové modely BMW S 1000 RR a S 1000 XR, a to jako příslušenství nebo jako volitelná výbava. Další modely BMW Motorrad připravené pro tento řetěz budou následovat v budoucnu.Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama