Reklama

Dovizioso pojede v Misanu závod DTM s Audi RS 5

Tovární jezdec Ducati, Andrea Dovizioso trénoval pod vedením Mattiase Ekströma na svůj první závod DTM, který se koná 8.-9. června v Misanu. Pojede se závodním vozem Audi RS 5 DTM jako jejich hostující jezdec.

Italský jezdec mistrovství světa silničních motocyklů MotoGP, Andrea Dovizioso v rámci tréninku ujel se závodním vozem Audi RS 5 DTM o výkonu více než 610 koní celkem 183 kol na závodním okruhu Misano World Circuit Marco Simoncelli. Instruktorem 33letého motocyklového jezdce byl dlouholetý jezdec Audi a dvojnásobný mistr DTM Mattias Ekström. Dovizioso měl během jeden a půl dne testů na závodním okruhu o délce 4,226 kilometru poslední příležitost k tomu, aby se před svým debutem sžil se závodním vozem Audi RS 5 DTM a připravil se na průběh závodního víkendu DTM.

První zkušenosti získal na simulátoru v Kompetenčním centru Audi v Neuburgu na Dunaji a také během krátké jízdy v závodním voze DTM společnosti Audi Sport. „Pro mě bylo velmi důležité, že jsem mohl absolvovat testovací jízdy tady v Misanu, protože úroveň v DTM je extrémně vysoká a za volantem musí jezdec zvládat velmi mnoho věcí. S pomocí týmu a Mattiase Ekströma jsem ujel mnoho kol, abych se maximálně přiblížil nejlepším jezdcům,“ řekl Dovizioso.

1 Andrea Dovizioso Audi RS5 DTM Misano (1)1 Andrea Dovizioso Audi RS5 DTM Misano (2)

Tovární jezdec týmu Ducati MotoGP před svým závodem DTM v Misanu shrnul průběh příprav, které strávil za volantem Audi RS 5 DTM.

Andreo, co pro Vás znamená zažít debut v DTM na závodním okruhu Misano World Circuit Marco Simoncelli?
Zejména pro nás italské jezdce je tento závodní okruh s jeho pozoruhodnou historií samozřejmě nesmírně důležitý. Vyrůstal jsem v jeho blízkosti. Loni jsem na tomto závodním okruhu zvítězil v závodě MotoGP. Pro mě osobně je tento závodní okruh opravdu výjimečný. Měl jsem velkou radost a pocítil i trochu hrdosti, když jsem byl požádán, zda bych se chtěl zúčastnit závodu DTM v Misanu jako hostující jezdec.

Jak zábavné pro Vás bylo řízení závodního vozu Audi RS 5 DTM?
Bylo to obrovské potěšení! Miluji nové výzvy. A řízení výkonného závodního vozu, jako je RS 5 DTM, na limitu na velkém závodním okruhu bylo pro mě zcela novou zkušeností. Opravdu jsem si to užíval.

V čem je největší rozdíl mezi závodním motocyklem Ducati Desmosedici GP a závodním vozem RS 5 DTM?
Pro mě bylo nejtěžší držet správnou stopu. Ta je samozřejmě v RS 5 DTM naprosto odlišná od jízdy na motocyklu Ducati Desmosedici.

Překvapilo Vás něco?
Ano, byl jsem ohromen, jak snadné je ovládat závodní vůz, když začne být přetáčivý. Motor má dokonce i v nízkých otáčkách dostatek výkonu pro kontrolu malých smyků.

Co Vám přišlo náročné?
Největším problémem bylo pro mě dosáhnout limitu v rychlých zatáčkách, zejména v prvních šesti nebo sedmi kolech. Vůbec jsem pro to neměl cit. Závodní vozy DTM vytvářejí tak velký přítlak, že teoreticky by asi bylo možné jet ještě mnohem rychleji. Je to naprosto odlišné od motocyklu MotoGP. Věděl jsem, že jezdci DTM projíždějí některými zatáčkami na plný plyn. Když jsem těmito úseky projížděl s vozem RS 5 DTM, myslel jsem si, že je to nemožné. Ale pak mi Mattias hodně pomohl.

Jaká byla spolupráce s Mattiasem (Ekströmem) a týmem?
Myslím, že jsme spolupracovali velmi dobře, ale ani jsem nečekal, že by to s Mattiasem mohlo probíhat jinak. To samé platí pro celý tým Audi Sport. Jejich podpora byla prostě ohromná. Perfektně jsme využili čas, který jsme měli k dispozici pro testování. Nejenže jsme ujeli hodně kol, ale také jsme simulovali mnoho situací, k nimž dojde během závodu, například moje starty, zastávky v boxech a rozhodování o pneumatikách.

Co očekáváte od svého debutu v DTM příští týden?
Co se týče finálního výsledku, nemám žádná očekávání. Obecně se ví, že konkurence v DTM je extrémně vysoká. Sledoval jsem hodně závodů a startovní pole je velmi vyrovnané. Budu se snažit držet s nimi krok, ale to je asi tak všechno, na co mohu pomýšlet. V mnoha situacích jsou nezbytné zkušenosti, které nemám. Z toho důvodu si nedávám nerealistické cíle. Prostě si to chci pořádně užít!

Závodní víkend je přesně mezi dvěma závody MotoGP. Jak zvládáte tak nabitý závodní kalendář?
Uznávám, že to není snadné, ale už jsem si na to zvykl. Jinak bývám mezi závody MotoGP často na cestách, například na motokrosu. Mám rád změnu.

Budou závody v Misanu sledovat členové Vaší rodiny a Vaši přátelé?
Zajisté ano. Mnoho členů mé rodiny a přátel sleduje moje závody a vášnivě se zajímají o motoristický sport. Doufám, že pro ně bude sledování mých závodů v DTM zábavné.Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama