Reklama

Zapomenuté okruhy šampionátu WSBK

Ačkoliv závodní trať v kanadském Mosportu měla být prohlášena nejpozději po smrtelné nehodě německého automobilového závodníka Manfreda Winkelhocka (12. srpna 1985) jako nebezpečná, tak šampionát MS-Superbike se tam konal dále, až do okamžiku, kdy Top-jezdci tento závod bojkotovali.

Začátečnické roky MS-Superbike - vzniklo 1988 - se nedají srovnat s dnešními závody. Závodní tratě vypadaly úplně jinak, především únikové zóny. Místo dnešních «Airfences» byly na stejném místě před 30 lety tvrdé bariéry, v lepších případech balíky slámy.

A také závodní tratě se hodně lišily, některé byly označeny jako bezpečné, jiné pak jako nebezpečné. K těm druhým rozhodně patřila kanadská závodní trať «Mosport», dnes známá jako «Canadian Tire Motorsport Park».

Ačkoliv ohraničení tratě bylo na několika místech hodně nebezpečné, tak hned ve druhém roce šampionátu MS-Superbike se na tomto okruhu - ležícím nedaleko Toronta - konal jeden ze závodů tohoto šampionátu.

Při premiéře 1989 zde vyhráli Fred Merkel (Honda) a Giancarlo Falappa (Bimota), v následujícím zde slavil vítězný double Raymond Roche (Ducati).

1991 došlo k bojkotu této tratě ze strany předních jezdců, první jízdu vyhrál hodně neznámý Kanaďan Pascal Picotte, který o rok dříve (1990) byl spokojen za umístění v Top-10. Druhou jízdu pak vyhrál Američan Tom Kipp – ostatně byly to jejich jediná vítězství v rámci MS-Superbike.

Mimochodem: Ve stejném roce se o nový rekord postaral Čech, který emigroval do Severní Ameriky: František Mrázek dokončil oba dva závody v bodech (na P14 a P13) - když jako první Čech v historii šampionátu bodoval; a to ve věku 55 let! Tento rekord už nemůže nikdo překonat, neboť nyní platí maximální stáří pro účast v mistrovství světa silničních motocyklů 50 roků.

Neobvyklý výsledek vznikl proto, že všichni Evropané a také Severoameričané a Australané tento kanadský závod prostě bojkotovali. Jezdecké pole tak tvořilo v Mosportu 1991 dvanáct Kanaďanů a pět US-Racer.

Na to pochopitelně reagoval tehdejší promoter Steve Mclaughlin: 1992 chyběl Mosport v kalendáři MS-Superbike, teprve 1995 se konal opět závodní víkend v Severní Americe: Nová trať se objevila v seriálu, byla to kalifornská Laguna Seca se svým pověstným úsekem «Corkscrew» a stala se jednou z nejoblíbenějších tratí vůbec a to až do roku 2004 v řadě, a potom ještě v letech 2013 až 2019.Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama