Reklama

WorldSBK se konalo jednou i na Sicílii

Monza, Imola, Misano ale třeba i Vallelunga (2008), tam všude se už v Itálii závodilo o mistrovské body v šampionátu WorldSBK. Málokdo si ale vzpomene, že v roce 1989 se konal závod tohoto šampionátu i na Sicilíi. Poprvé a naposled!

Šampionát MS-Superbike se zatím odjel na 51 různých okruzích, takže český Most by se tak stal 52. okruhem v historii tohoto šampionátu. Ovšem jednou se závodilo i na okruhu Enna-Pergusa na Sicílii.

Dnes by tam žádný ze současných pilotů šampionátu MS-Superbike startovat nechtěl, příliš rychlá trať, malé a úzké bezpečnostní zóny a celkově hodně nebezpečný okruh. To je trať Enna-Pergusa.

Enna je malé městečko s 27.000 obyvateli, které leží ve středu Sicílie ve výšce 970 metrů. Jižně je umístěno Lago di Pergusa, kde byla 1961 postavena závodní trať - Autodromo di Pergusa. Velmi idylická trať, která nemá jako závodní okruh obdoby.

1989 se zde konal jeden ze závodních víkendů MS-Superbike, jinak se zde konaly různé závody automobilů.

4.950 metrů dlouhý okruh má deset pravých a šest levých zatáček, které je možno projíždět hodně vysokými rychlostmi, tedy na plný plyn. Už před 30 lety zde byl dosažen rychlostní průměr okolo 170 km/h. To znamená, že Enna-Pergusa je na stejné rychlostní úrovni jako třeba Highspeed trať v Imole.

Jen připomínám: 2019 vyhrál Race 1 Chaz Davies (Ducati) průměrem 167 km/h.

Ale pojďme nazpět na Sicílii o 32 let zpět: Vítězství 1989 si zde rozdělili Stephane Mertens (Total Bel Ray/Honda) a Raymond Roche (Squadra Corse Ducati Lucchinelli/Ducati), když Pole Position si vyjel Giancarlo Falappa (Bimota SpA/Bimota).

Po tomto debutu 24. září 1989 se zde závod MS-Superbike už nikdy nekonal.Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama