Valentino Rossi: Všechno nebo nic

Největší hvězda MotoGP Valentino Rossi si dobře vzpomíná na své první vítězství v Grand Prix: Devítinásobný mistr světa ho totiž oslavil 18. srpna 1996 na Masarykově okruhu v brně, když vyhrál závod kubatury 125-ccm.

114 vítězných závodů GP má dosud na svém kontě Valentino Rossi ve své kariéře pilota v MotoGP, ovšem na své první vítězství při GP České republiky jistě nezapomene.

Tehdy ještě kudrnatá hlava - byl samozřejmě věkem teenager – se v boji o vítězství prosadil po startu z Pole-Position v napínavém souboji s Jorgem Martinezem a v cíli byl odmávnut o pouhých +0.245 sec. jako vítěz, druhý dojel současný týmový manažer stáje Aspar Jorge Martinez, na stupních vítězů je doplnil Japonec Tomomi Manako.

Pro Rossiho to byl fantastický závodní víkend, když si vyjel v Brně tehdy i své první Pole-Position.

Rossimu se přitom nepodařilo odstartovat nejlépe, postupně se ale probojoval dopředu a bojoval ve velké přední skupině. Potom se mu společně s Martinezem podařilo podjet a ve své Rookie sezóně zkušeného Martineze porazit.

Naproti tomu Martinez měl od startu problémy s motorem svého motocyklu a propadl se dozadu, pak se ale motor ´polepšil´ a Aspar se mohl zapojit do boje o vítězství.

Jinak vzájemný vztah Rossiho a Martineze nebyl v tehdejší sezóně vůbec přátelský: „Od prvního závodu jsme spolu tvrdě bojovali a bylo to na ostří nože. A v posledním kole to znamenalo všechno nebo nic“.

Mimochodem: V konečném hodnocení šampionátu získal Jorge Martinez umístění v Top-5, Valentino Rossi ve svém Rookie sezóně skončil na P9. (Mistrem světa se stal Haruchika Aoki před svými japonskými krajany Masaki Tokudomem a Tomomi Manakem).