Reklama

Rekord z roku 1980 se Yamaze nepodařilo překonat

Yamaha měla ty nejlepší šance, poprvé od roku 1980 vyhrát v «premier class» první čtyři závody Grand Prix. Ovšem problémy u lídra závodu Fabia Quartarara, nazývané zkráceně jako «Armpump» to v Jerezu znemožnily a tak se vítězným doublem prezentovala Ducati.

Po třech vítězstvích Yamahy Mavericka Viňalese (Katar-1) a Fabia Quartarara (Katar-2 a Portimao) se zdálo, že se Yamaha vydala poprvé od roku 2015 (s Jorge Lorenzem) získat titul mistra světa jezdců, ale vítězná jízda Japonců byla stopnuta. Jack Miller vyhrál před svým týmovým kolegou z Ducati-Lenovo Pecco Bagnaiou, který převzal vedení v šampionátu. Ducati má nyní tři uchazeče o titul v Top-6.

Naposled byla Yamaha tak úspěšná v sezóně 1980, když «King Kenny» Roberts se svou žlutou tovární Yamahou vyhrál svůj třetí a poslední titul mistra světa v kubatuře 500 ccm, a porazil početní převahu Suzuki, kteří za ním v pořadí Randy Mamola, Marco Lucchineli, Franco Uncini, Graziano Rossi a Wil Hartog obsadili místa 2 až 6. Teprve sedmý se umístil Johnny Cecotto jako druhý nejlepší jezdec s motocyklem Yamaha.

Kenny Roberts vyhrál 1980 první tři závody MS: Misano (MS tehdy začalo až 11. května!), Jarama a Le Castellet. Grand Prix v Assenu se stalo kořistí soukromníka s motocyklem Yamaha, lokalmatadora Jacka Middelburga.

Pokud se podíváme na kubaturu 250 ccm, tak Yamaha vyhrála v sezóně 1990 první čtyři závody Grand Prix: Luca Cadalora v Suzuce, John Kocinki v Laguna Sece, Jerezu a v Misanu; a Kaliforňan triumfoval i v celém šampionátu.

U Yamahy se 2021 Fabio Quartararo jasně vykrystalizoval jako #1, když Maverick Viňales působí se svými výkony i nadále hodně nevyrovnaně.

Nezapomínejme ale, že: Yamaha vyhrála 2020 sice 7 ze 14 závodů – titul mistra světa prohrála ale se Suzuki ve prospěch Joana Mira; který vyhrál jen jeden závod.

A Yamaha dokonce prohrála 2020 titul MS značek ve prospěch Ducati, neboť v Jerezu použila ventily, které nebyly homologované - a dostala jako trest odečtení 50 bodů.Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama