92 brněnských vítězů, králové jsou 3 Italové: Agostini, Biaggi a Rossi

Od roku 1965 se jezdí v Brně mistrovství světa silničních motocyklů, nejdříve na starém přírodním okruhu, od roku 1987 na novém Automotodromu. Během uplynulých 50 let zde vyhrálo závody o mistrovské body celkem 92 různých jezdců.

Nejvíce vítězství mají na svém kontě 3 skvělí Italové: Giacomo Agostini, Max Biaggi a Valentino Rossi - ti všichni byli v Brně odmávnuti v cíli závodu Grand Prix o mistrovské body jako první celkem sedmkrát.

Giacomo Agostini v kubaturách 350 a 500 ccm, Max Biaggi ve 250-kách a v královské kubatuře a Valentino Rossi dokonce ve třech třídách - 125, 250 a 500/MotoGP.

O jedno vítězství méně získali dva Britové: Phil Read a Mike Hailwood, který ale drží jiný primát - v roce 1966 zde dokázal vyhrát během jedné neděle celkem tři závody - 250, 350 a 500 ccm.

Následuje s 5 vítězstvími Němec Toni Mang, který zase jako jediný dokázal vyhrát jak na starém přírodním okruhu, tak i na novém Automotodromu.

V Top-10 jsou i současné hvězdy ze Španělska Dani Pedrosa a Jorge Lorenzo.

Po jednom vítězství mají i otec a syn: tedy Helmut a Stefan Bradl.

Prvním vítězem na starém okruhu o mistrovské body byl Angličan s kanadským pasem Frank Perris, posledním pak Belgičan Didier de Radiguez.

Naopak na novém okruhu vyhrál premiérový závod Švýcar Stefan Dörflinger, ten zatím poslední pak Cal Crutchlow z Velké Británie.

Musíme ale říci, že famózní Švýcar Rolf Biland vyhrál jak na starém Masarykově okruhu, tak i na novém. Celkem se mu to podařilo v Brně desetkrát! A je tak absoluntním rekordmanem na Masarykově okruhu - starém i novém - pouze Max Biaggi mu může konkurovat...., když mu připočítáme i jeho úspěchy ze seriálu WorldSBK.

Nejlepší značkou - co se týká počtu vítězství v závodech mistrovství světa - je v Brně japonská Honda. Jezdci s tímto motocyklem projeli cílem jako první - buď na starém Masecu, nebo na novém Automotodromu - celkem 38x.

Prvním vítězem s motocyklem Honda byl v Brně Rhodésan Jim Redman, který vyhrál s Hondou závod třistapadesátek v roce 1965. Tím zatím posledním byl Brit Cal Crutchlow, letošní vítěz mokrého závodu královské kubatury MotoGP.

Za Hondou následují Yamaha s 30 prvními místy a dále Aprilia. Zatímco Honda a Yamaha dokázala v Brně vyhrát ve čtyřech kubaturách, tak italská Aprilia dominovala ve 250-kách a 125-kách.

Teprve za nimi je slovutná MV Agusta, která stejně jako Kawasaki sbírala nejvyšší vavříny pouze na starém přírodním okruhu.

V Brně slavilo úspěch v závodech mistrovství světa celkem 27 různých motocyklových značek, některé z nich si ale určitě pamatují pouze opravdoví fanoušci, vždyť co vám třeba říkají značky motocyklů jako: Jamathi, Motobecane, Malanca nebo Chevalier.

Ale i tyto značky psaly brněnskou motocyklovou historii, stejně jako ji píše díky letošnímu premiérovému vítězství také francouzsko-italsko-indický motocykl Peugeot/Mahindra.