Ultraviolette F77: levný elektrický motocykl

Zajímavý stroj se objevil na indickém trhu. Ultraviolette F77 je elektrický motocykl, jehož pořizovací cena je levnější než KTM RC390 nebo Yamaha R3, kterým chce primárně konkurovat. Levnější je samozřejmě také jeho následný provoz a údržba.

Poprvé byl tento motocykl představen v roce 2019, kategorie elektricky poháněných strojů zažívá v Indii nevídaný boom a na jeho trhu se v posledních letech objevil velký počet elektromotocyklů. Převážně se však jedná o skútry, kromě Ultraviolette. Ti od samého začátku cílí na výkonné sportovní stroje a model F77 má být přímým konkurentem KTM RC390 a Yamaha YZF-R3, které patří mezi mladými jezdci mezi velmi oblíbené modely.

1 Ultraviolette F77 elektromotocykl (1)1 Ultraviolette F77 elektromotocykl (2)1 Ultraviolette F77 elektromotocykl (7)

Aby však dosáhli úspěchu, museli nastavit konkurenceschopnou cenu a také naplno využít výhod kroutícího momentu a rychlé akcelerace, která je jednou z výhod elektromotocyklů. Elektromotor má kapacitu 25 kW, výkon 33,5 koní a točivý moment je 90 newtonmetrů. Z nuly na 100 km/h dosáhne za 7,5 sekundy a jeho maximální rychlost je 150 km/h. Atraktivní je také dojezd, na plně nabitou baterii s ním dokážete zdolat vzdálenost až 200 kilometrů. Na výběr budete mít mezi třemi jízdními režimy, Eco, Sport a Insane, co to je za režim se nám však nepodařilo zjistit.

Elektromotor si bere energii z 4,2 kWh baterie, která se skládá ze tří lithium-iontových baterií. Ty jsou vyjímatelné pro snadné dobíjení doma nebo v práci. Každá z nich váží 8,5 kilogramu. Celá pohonná jednotka včetně baterií váží 45 kilogramů, v porovnání například s KTM RC390, jehož motor váží přibližně 40 kilogramů, je to hodnota téměř stejná.

1 Ultraviolette F77 elektromotocykl (4)1 Ultraviolette F77 elektromotocykl (3)

Jednou z výhod tohoto motocyklu je ta, že s ním můžete fungovat jen s jednou baterií, k zajištění výše uvedeného výkonu však musíte mít zapojené alespoň dvě baterie. Do sta procent nabijete tyto baterie z běžné domácí sítě za 5 hodin, na rychlodobíjecí stanici je to za 1,5 hodiny. Elektromotocykl rovněž dokáže rekuperovat energii, a to jak při brzdění, tak i v moment, kdy uzavřete plyn, přičemž váš to nijak neomezuje co se týče jízdních vlastností.

Ultraviolette F77 však není jen výkonným strojem, je také velmi atraktivní i po stránce vzhledové. Ostře řezaná plná kapotáž ukrývá baterie a má sportovní tvary, stejně tak jako přední LED světlomet. V nabídce budou tři barevné odstíny, Shadow, Lightning a Laser. Obuta je na pneumatikách Pirelli Super Corsa a přední brzdiče jsou značky Brembo 15 RCS.

1 Ultraviolette F77 elektromotocykl (5)1 Ultraviolette F77 elektromotocykl (6)

Prodejní cena byla stanovena na částku 3200 britských liber, což je přibližně 93 tisíc korun. Není se tedy čemu divit, že během pár minut obdrželi více než 65 tisíc předobjednávek z celého světa. Je však jen málo pravděpodobné, že se F77 dostane na evropský trh, ale z celosvětového pohledu se jedná o unikátní projekt ve třídě elektrických motocyklů konkurující strojům v maloobjemové kubatuře. Zároveň také ukazují, jakou cestou by se mohli vydat i ostatní konkurenti produkující elektromotocykly.

Zdroj: UltravioletteLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama