MotoGP 2012: závěrečné resumé

Jorge Lorenzo je mistrem světa v královské třídě, Casey Stoner ukončil kariéru, Valentino Rossi končí v Ducati a stejně tak i Karel Abrahám. To jsou pro náš český rybník nejdůležitější informace.

Osobně přidávám ještě jeden bod, kromě pár zlomenin, odřenin, spousty ulámaných plastů, rozbitých motocyklů, se zaplaťpánbůh nikomu nic horšího nestalo. Všichni jezdci svůj pád přežili bez vážnějších následků.

K zisku titulu Mistra světa pro rok 2012 stačilo Jorgemu Lorenzovi (Yamaha) zvítězit v šesti Velkých cenách a možná mu k tomu dopomohl i pád Daniho Pedrosy (Honda) v předposlední Grand Prix, která se jela v Austrálii. Přestože Pedrosa stál na bedně jako první sedmkrát, k zisku šampiona mu chybělo osmnáct bodů. Třetí příčku získal loňský šampion Casey Stoner (Honda), který zvítězil v pěti závodech. Škoda jeho pádu v Americe, který ho vyřadil z několika dalších cen, možná mohlo být všechno jinak, ale na možná se v tomto sportu nehraje a právem si vítězství v jednotlivých závodech rozdělili pouze tito tři jezdci.

Casey Stoner končí se závoděním! Tohle byla jedna z nejdiskutovanějších informací a stále všichni čekali, že si to australský jezdec ještě rozmyslí. Nerozmyslel, kariéru ukončil celkovým třetím místem, i když si osobně myslím, že motocyklový svět jen tak neopustí. Pouze už nebude sedlat žádný stroj, ale bude se pohybovat v zákulisí tohoto královského sportu.

Druhou peckou byla informace o ukončení spolupráce Valentina Rossiho s italskou stájí Ducati. Sen o vítězství italského jezdce na italském stroji se rozplynul. Šeptalo se o tom už delší dobu, ale nikdo tomu nechtěl věřit. Nakonec se spekulace potvrdily a novou tovární stájí Valentina bude Yamaha. Opět se stává kolegou Lorenza, jen s tím, že se karty obrátily. Pomyslnou jedničkou je španělský jezdec. Rossi tedy Ducati k mistrovskému titulu nedovedl, nakonec byl sice jejich nejlépe umístěným jezdcem, ale italská továrna se musí spokojit až se šestým místem.

Také Karel Abraham a Ducati ukončili spolupráci. Samozřejmě je pro nás důležité, že Karel zůstává v šampionátu i nadále, od příští sezony bude sedlat CRT motocykl od Aprilie. CRT motocykly dobře zná, zejména jejich zadní pneumatiky a brzdová světla. Většinu velkých cen totiž ukončil až za jezdci sedlající tyto stroje, tedy pokud závod dokončil. Pádů měl letos hodně a díky jednomu z nich při testech ve Španělsku nemohl startovat v dalších cenách, díky čemuž přišel o pár cenných bodíků. Každopádně konec sezony se mu docela dařilo a dojížděl v první desítce, v posledním závodě ve Valencii dokončil dokonce sedmý a přestože je na našem jezdci každý rok vidět obrovské zlepšení, obávám se, že na špičku startovního pole to nebude. Karel je prostě moc „hodnej kluk“, oproti těm, kteří jezdí mezi prvními mu chybí ta patřičná dávka drzosti, ostrých loktů a pořádná dávka odvahy navíc v ostrém závodě. Celkově skončil čtrnáctý, ale nechejme se překvapit, jak mu sedne Aprilie.

Jakub Kornfeil přestupuje do RW Racing Týmu. Tato zpráva potěšila všechny fanoušky tohoto mladého jezdce, jezdící ve třídě Moto3. Celkově skončil na patnáctém místě, ale častokrát jsme jej mohli vidět s jeho Hondou v boji o první příčky. Nový závodní stroj i nový tým mu poskytnou lepší podmínky a tak ho snad budeme vídat mezi prvními častěji. Ve třídě Moto3 jsme měli i český závodní tým MOTO FGR, za něž závodil holandský jezdec Jasper Iwema, kterému se však moc nedařilo, celkově skončil až na 26.místě. Uvidíme, s kým budou závodit příští rok. Šampionem třídy Moto3 je německý jezdec Sandro Cortese (KTM).

Ve třídě Moto2 letošní titul Mistra světa získal Marc Marquez, který přestupuje do královské třídy a bude stájovým kolegou Daniho Pedrosy.

Letošní rok je tedy za námi a tak nám nezbývá nic jiného, než se zase těšit na příští sezonu, která bude určitě stejně napínavá, jako ta letošní.