A co David Pickworth: "Příliš mnoho těch, co nic neví"! Hlavní obrázek k článku: A co David Pickworth: "Příliš mnoho těch, co nic neví"!

Piloti Dominique Aegerter a Sandro Cortese, stejně jako týmový šéf Jochen Kiefer stojí před hromadou střepů, což je všechno, co zbylo z jejich plánů na závodění v MS-Moto2.

Převzetí týmu Kiefer Racing Britem Davidem Pickworthem a jeho švýcarskou firmou CCH Consularis AG v Trübbachu (v kantonu St. Gallen) se neuskutečnilo.

KTM včera smlouvu o dodání motocyklů Moto2 pro Davida Pickwortha a jeho nový tým Kiefer Racing zrušila. Od té doby je David Pickworth prakticky telefonicky nedostupný.

Faktem je: Zítřejší setkání ve Vídni, kterého se měli zúčastnit Jochen Kiefer, Sandro Cortese, Domi Aegerter, jeho manažer Dr. Robert Siegrist a Corteseho nový šéftechnik Pietro Caprara bylo zrušeno.

„Nevypařil jsem se, dosud jsem na všechny otázky odpověděl. Ale vy jste překročili povolenou mez a začali mně privátně atakovat. To nemá se žurnalistikou nic společného“, řekl dnes SpeedWeeku Pickworth.

Pickworth odmítá nadále odpovídat na dotazy: „Myslím si, že je lepší si počkat, jak se celá situace vyvine a věcem se nechá raději volný průběh. Ve hře je příliš mnoho těch, co nic neví a přesto vyjadřují své mínění. Říká se tomu Dunning-Kruger-Effekt“, je názoru britský investiční bankéř žijící ve Vídni.

Podívejme se tedy, co vlastně výraz Dunning-Kruger-Effekt znamená odborně: Dunningův–Krugerův efekt je typ kognitivního zkreslení. Říká, že míra odbornosti v daném oboru má vliv na schopnost hodnocení sebe i druhých. Lidé s nízkými schopnostmi či kompetencemi v dané oblasti dosahují nízkého výkonu, avšak mají naopak tendenci výrazně přeceňovat dosažený výsledek při srovnávání s ostatními. Naopak lidé s vysokou odborností své dosažené výsledky mírně podceňují. V prvním případě jde o přecenění vlastních sil, ve druhém případě o přecenění sil ostatních.[1] Za tento výzkum získali autoři Ig Nobelovu cenu, udělovanou za neobvyklé nebo triviální výsledky vědeckého výzkumu

Jedná se o velmi nový jev zkoumaný sociální psychologií – objevili jej David Dunning a Justin Kruger až v roce 1999. Zjistili, že lidé s podprůměrnými kompetencemi svůj výkon výrazně přeceňují, naopak lidé s nadprůměrnými schopnostmi výkon mírně podcení. Pokud dostanou zkoumané osoby k dispozici výsledky ostatních a mají znovu ohodnotit svůj dosažený výkon, podprůměrní se nezmění. Nadprůměrní naopak svůj odhad upraví tak, že je výrazně bližší skutečnosti.

Vysvětlení zní, že lidé s nízkými schopnostmi a kompetencemi mají o svých schopnostech nadnesené mínění, které je rezistentní změně i při přímé konfrontaci s populačním průměrem. Nadprůměrní lidé jsou sice schopni adekvátněji odhadnout své výsledky, přeceňují však všechny ostatní. Po konfrontaci s průměrnými výsledky se výrazně přiblíží v odhadu skutečnému výsledku - poupraví (sníží) hodnocení ostatních a jejich vlastní výkon tak v jejich očích vzroste.

Efekt se různí v závislosti na kultuře – například Asiaté mají obecnou tendenci více podceňovat své vlastní výsledky –, v principu však funguje ve všech zkoumaných kulturách.

KTM včera smlouvu o dodání motocyklů Moto2 zrušila, neboť nebyla složena požadovaná bankovní garance od Pickwortha...!

Na otázku, zda přesto existuje šance, převzít tým Kiefer-Racing a závodit s ním, odpovídá David Pickworth: „To se musíte zeptat jiných lidí!“.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama