Furion M1: francouzský hybrid s Wankelovým motorem Hlavní obrázek k článku: Furion M1: francouzský hybrid s Wankelovým motorem

Francouzská společnost Furion Motorcycles vyvíjí hybridní motocykl, který by prý měl přinést zásadní změnu v tomto segmentu. Koncept Furion M1 slibuje propojení dvou technologií, Wankelův motor s rotujícím trojúhelníkovým pístem a elektromotor.

Vše je zatím pouze v počítačích a žádný prototyp ještě světlo světa nespatřil, ale musí se nechat, že Francouzi nezahálí. Wankelův motor se pyšní nízkou hmotností, vysokým výkonem, ale bohužel jeho samotná výroba a následná údržba je tak složitá, že se firmám nevyplácí do něj investovat. Navíc postrádá i větší krouťák a to je zejména u motocyklů velmi důležitý fakt. Bez krouťáku to nebude mít ten správný odpal. To se však technici ve společnosti Furion Motorcycles snaží vynahradit pomocí přídavného elektromotoru.

1 M1 Furion11 M1 Furion21 M1 Furion3

Motocykl Furion M1 by tak měl být poháněn rotačním motorem o obsahu 654 ccm a výkonu 125 k při 9000 1/min, kroutící moment má hodnotu 105 Nm při 6000 1/min. K tomu si ještě připočítejte 40 kW elektromotor s výkonem 55 koní a kroutícím momentem 100 Nm. Dohromady tak má tahle šestistovka výkon úctyhodných 180 koní a krouťák 205 Nm, ovšem záleží jakým stylem pojedete, pokud si zvolíte pohodovou eco jízdu vydrží vám delší cestu než při sportovní, kde pořádně taháte za plyn. Dle výrobce byste mohli na 16 litrovou nádrž ujet až 400 kilometrů. Motor je samonosnou jednotkou v trubkovém ocelovém rámu.

1 M1 Furion41 M1 Furion51 M1 Furion7

Suchá váha motocyklu je 209 kilogramů, měl by být vybaven šestitupňovou převodovkou a výkon bude přenášen na zadní kolo pomocí řetězové sady. Přední 43 mm vidle je plně stavitelná, stejně jako zadní monoshock. Sedlo by mělo být ve výšce 810 mm a světlá výška by měla mít hodnotu 140 mm. Přední dvojice kotoučů o průměru 310 mm bude vybavena čtyřpístkovým radiálně uchyceným brzdičem, vzadu bude jeden 250 mm kotouč s jednopístkem.

Zatím se tu bavíme o teoretickém motocyklu, ale uznejte sami, že by to nemusel být vůbec špatný stroj. Tedy alespoň nás v redakci velmi zaujal.

1 M1 Furion61 M1 Furion8Login Přihlásit Registrace ›

Reklama