Reklama

První česká čtyřkolkářka pojede Dakar rallye Hlavní obrázek k článku: První česká čtyřkolkářka pojede Dakar rallye

Na startu jubilejního 40. ročníku nejslavnější a nejtěžší rallye světa bude stát 6. ledna 2018 se svou čtyřkolkou Olga Roučková. První Češka v kategorii QUAD (čtyřkolky) se na Dakar kvalifikovala skvělým umístěním na květnové Merzouga Rally, pětidenním extrémním závodu v marockých dunách, kde si vyjela celkové 16. místo.

Aby bylo jasno, Olga Roučková byla v Maroku šestnáctá ze všech čtyřkolkářů, přičemž naprostou většinu tvořili muži. Mnozí z nich přitom Merzouga Rally nedokončili. Rodačka z Děčína si tím splnila svůj sportovní sen. Když 20. srpna rozlepila obálku s dopisem od pořadatelské organizace ASO, mohla vítězoslavně zakřičet: „A je to, jedeme na DAKAR!“

Není náhodou, že právě marocká rally vynesla Ollie – jak Olgu Roučkovou oslovují přátelé a fanoušci – vstupenku mezi naprostou světovou motorkářskou elitu. Podmínky na trati i klima totiž v mnohém odpovídají tomu, co čeká závodníky v Jižní Americe. „Během prologu a pěti tvrdých etap jsem si ověřila, kde jsou moje možnosti. Součástí závodu byla i maratonská část, během níž jsme nocovali uprostřed zuřící bouře. Hlavní roli ale v marocké rally hrál písek v mnoha podobách. Trasa vedoucí přes hory a pouště nabídla pravé africké závodění, a tak jsem si osahala, jak chutnají duny, pisty i superprašný a hutný „fesh fesh“ písek. To vše v teplotách kolem 40°C,“ popisuje marockou „ochutnávku“ Olga Roučková.

1 Ollie Rouckova Dukla31 Ollie Rouckova Nemecko11 Ollie Rouckova Dukla2

Teď už se plně soustředí na Dakar 2018, přičemž do tréninku kromě standardního vybíhání schodů na Ještěd či náročné jezdecké přípravy zapojí například i kyslíkový stan, který bude simulovat nadmořskou výšku. „Připravit se na podmínky, kdy tělo musí stoprocentně fungovat i s nedostatkem kyslíku, nebude snadné,“ uvědomuje si čyřkolkářka. O tom, jak se nejlépe připravit na extrémní etapy Dakaru vedoucí přes vrcholky And, se Ollie radila kromě trenérů domovské Dukly také s horolezcem Markem Holečkem, kterému se nedávno podařil prvovýstup na osmitisícovku Gašerbrum I. Na co se Olga naopak těší, je jízda v dunách, kterou si teprve podruhé v životě vyzkoušela na Merzouga Rally. „Snažila jsem se je číst tak, abych se co nejméně vyčerpávala. Zároveň mám ale trochu strach z opravdu velkých dun, které ještě nemám tolik naježděné,“ přiznává.

Olga Roučková bude startovat v barvách Moto Racing Group s podporou Procamping, Mogul, Big Shock, ASC Dukla Praha, VoZP a Yamaha. Pokud jde o cíle prvního vystoupení na Rallye Dakar, zůstává nohama na zemi: „Rallye Dakar byl můj dlouholetý sen, který se stává skutečností. Hlavním cílem bude zdolávat jednu etapu po druhé a dojet do konce. Budu hlavně sbírat zkušenosti. I když nebudu koukat na umístění, rozhodně nechci dojíždět mezi posledními.“

1 Ollie Rouckova Nemecko51 Ollie Rouckova Nemecko41 Rouckova 2016 Baja06

Olga Roučková (32)

Co vystudovala: žurnalistiku, má titul bakalář
Jak se dostala ke čtyřkolkám: „Přítel přijel na první rande na čtyřkolce. Zamilovala jsem se do něj i do ní.“
Jak dlouho závodí: jedenáctým rokem
Závodní stroj: Yamaha Raptor 700
Startovní číslo v ČR: 301
Bydliště během sezony: v obytňáku (hrošík)
Koníčky: atletika, moto GP, vaření, knížky
Sponzoři: Procamping, Big Shock, Mogul, VoZP, ASC Dukla Praha, ASP Group, Yamaha

Dakar 2018 v číslech:
• 14 etap přes 3 země: Peru, Bolívie, Argentina
• 559 účastníků na startu
• 29 účastnických zemí
• 60 národností zastoupených v soutěži
• 26 % nováčků
• 4 miliony diváků na trati

Tým Moto Racing Group
Byl založen v roce 2013 za účelem účasti na dálkových rally. Na Dakaru 2018 představí Mo-to Racing Group pětici závodníků: v kategorii MOTO se mohou fanoušci těšit na stálici Milana Engela (KTM 450 Replica Dakar) a Jacopo Ceruttiho (HQ 450 Replica Dakar). Dále se na start postaví zkušený jezdec Tomáš Kubiena (Ibos 690) a po roční pauze také novopečený tatínek Jan Veselý (KTM 450 Replica Dakar), a to v nejtěžší kategorii MALLE-MOTO. A v kategorii QUAD naše první česká reprezentantka Olga Roučková (Yamaha Raptor 700).

Na webových stránkách Olgy Roučkové je připravena speciální sekce pro fanoušky, kde mohou soutěžit o tréninky s Olgou.

foto: Tino KratochvílLogin Přihlásit Registrace ›

Reklama