Reklama

Kdy a jak zazimovat motocykl? Hlavní obrázek k článku: Kdy a jak zazimovat motocykl?

Jistě se přiblížil konec sezóny a za chvíli přijdou první mrazíky, je tedy čas užít si poslední dny na mašině a řádně ji připravit na zimu. Kdy už je na motorku pozdě, a jak jí zazimovat?

Obvykle je to začátek listopadu, někdy konec října, kdy už je venku opravdu chladno a objevuje se, zvláště po ránu, první mráz. Ten značí, že bychom z motocyklu měli sesednout, protože jízda na namrzlé silnici je riskem i pro sebezkušenějšího motorkáře.

Pokud motorku správně zazimujete, neměl by mít stroj na jaře jakýkoliv problém. Způsob zazimování obvykle záleží na mnoha aspektech včetně stáří motorky, typu apod. Existují ale obecná pravidla, která byste měli dodržet u jakéhokoliv typu motocyklu.

Očištění
Každý správný motorkář udržuje svůj stroj v čistotě. V každém případě tak či onak, motorka by měla být na zimu čistá a suchá i na místech, kam se lze při běžné sezónní údržbě těžko dostat. Prach a nečistoty se právě na těchto místech mohou usazovat, a následně spolu se zimou napáchat nemalé škody.

Řetěz
Řetěz se nesmí opomíjet při žádné údržbě. Očistěte ho proto vhodnými přípravky přímo na řetěz a důkladně naolejujte, aby nedošlo k rezavění. Pohlídejte si také jeho průvěs, který najdete v manuálu od výrobce. Řetěz by neměl být moc napnutý, ani povolený.

1 Honda Africa Test Days (1)1 Husqvarna Vitpilen 701 test (32)2 Moto Guzzi V85 TT test (31)

Páčky, lanka, zámky aneb vše, co chce promazat
Nezapomeňte, že motorka má všelijaké páčky, lanka apod. Všechny tyto části doporučujeme očistit vhodnými přípravky a promazat. Trochu oleje můžete vstříknout i do válců.

Motor
Měnit motorový olej před zimou, nebo až po ní? Toť otázka. Obecně ale platí, že pokud není olej na konci životnosti, a během sezony nebyl moc přetěžovaný, tak na tom až tolik nezáleží. Skupenství i konzistence oleje zůstane stejná. V případě, že je olej na konci životnosti, nebo jste v létě dávali motorce zabrat, je lepší stroji doplnit novou dávku, která bude mít vyšší chemickou stálost. Než po zimě poprvé nastartujete, změřte pro jistotu hladinu oleje znovu.

Palivová soustava
Tankovat, a to až do víčka, nejlépe vysoce oktanový benzín bez bioethanolu, který se má tendenci separovat, dostat se nad hladinu a reagovat s vlhkostí. Tento proces následně zapříčiňuje problémy s vnitřním postřikem nádrže. Před další sezónou motorkou jemně zatřeste, pro jistotu, aby se těžší i lehčí frakce promíchaly.

1 Honda Africa Twin 2018 test (13)1 Moto Guzzi V85 TT test (22)1 Husqvarna Vitpilen 701 test (15)

Pneumatiky
Dlouhé stání a zima pneumatikám rozhodně nepomáhají. Před zimou je dobré kola nafouknout na maximální možnou míru doporučenou výrobcem. Samozřejmostí je jejich očištění od kamínku, klacíků apod. Motorku umístěte nejlépe na stojan, aby pneumatiky nemusely celou zimu nést její váhu.

Akumulátor
Baterii je vhodné na zimu z motorky odmontovat úplně a napojit na udržovací nabíječku na suché místo se stálou teplotou 10 – 15 °C.

Potřeby na motorku
I vaše motorkářské vybavení potřebuje správně uskladnit. Veškeré oblečení, motorkářská helma i rukavice uskladněte na suchém místě se stálou teplotou. Vše musí být samozřejmě čisté a suché. Kožené části doporučujeme ošetřit vhodným přípravkem.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama