Vostatkovy první body v CEV-Repsol - MSJ Moto3

Dne 26. srpna začalo na španělském okruhu v Jerezu třetí klání Mistrovství světa juniorů FIM CEV Repsol 2020. Po začátku sezóny v Portugalsku (Estorilu a Algarve) byly ve Španělsku na programu hned 3 závody kategorie Moto3, ve které startuje za tým Openbank Aspar český talent Ondřej Vostatek.

Závodní podnik začal opět netradičně za přísných hygienických podmínek už ve středu a ve čtvrtek tréninkem. V pátek byla na programu kvalifikace, v sobotu první závod a v neděli další dva závody.

Ondrovi se od začátku tréninku jezdilo výborně a zajížděl pravidelně časy kolem desátého místa se ztrátou 0,6 sekundy na nejlepší čas. V první kvalifikaci Ondra zajel hned v počátku pátý nejlepší čas a po většinu kvalifikace se držel kolem desátého místa. V předposledním kole se několika soupeřům podařilo ještě zrychlit a Ondra skončil na 20. místě. Rozestupy mezi jednotlivými časy byly v řádech tisícin. Ve druhé kvalifikaci už bylo větší teplo a časy jezdců už nedosahovaly úrovně z první kvalifikace. Přesto se Ondra snažil ještě svůj čas vylepšit a vyjel na trať na poslední dvě rychlá kola. Bohužel v předposledním kole před ním havaroval jeden ze soupeřů a kvalifikace byla předčasně ukončena červenou vlajkou. V konečném součtu tak obsadil 23. místo. Do prvního závodu dostali tři jezdci penalizaci a Ondřej se posunul na místo dvacáté.

V úvodu sobotního warm upu se nečekaně objevily technické problémy s motocyklem, který se Ondrovi na trati zastavil. Přes veškeré úsilí týmu tento problém bohužel znemožnil našemu jezdci postavit se na start prvního závodu. Naštěstí se do druhého dne podařilo problém vyřešit a Ondra mohl nastoupit do nedělního warm upu, který zakončil sedmým místem. Při nedělních závodech došlo k dalším změnám na startovním roštu a Ondřej startoval nejprve z 21. pozice a ve třetím závodě z 20. pozice.

Ve druhém závodě, byl Ondřej pod velkým stresem, což se projevilo na startu. Během prvních kol se ale dokázal posunout na 18. pozici a zajel desátý nejlepší čas závodu. Po celou dobu bojoval ve skupině o 12. až 18. místo, kde se pozice jezdců neustále měnily. Náš jezdec nakonec závod dokončil na 16. místě a první body sezóny mu unikly pouze o dvě desetiny sekundy.

Ve třetím závodě na startu ztratil dvě pozice, ale postupně se dokázal posunout na 16. místo. Opět bojoval ve skupině jezdců o 12. místo. Nakonec po těžkém souboji závod dokončil na 14. místě a vybojoval své první body v šampionátu.

„Jsem moc šťastný, že se mi podařilo získat první body. Měl jsem dobrý pocit už v tréninku a cítil jsem se výborně. Byl jsem hodně zklamaný, že nemůžu nastoupit do prvního závodu. Díky tomu jsem byl v neděli pod velkým tlakem, ale věřil jsem, že můžu zajet dobrý výsledek. Nakonec se mi to podařilo a je to pro mne velkou motivací. Časy jsem měl dobré, ale musím se zlepšit v kvalifikaci. Když se mi to podaří myslím, že bych se mohl posunout ještě výš.“, uzavřel čerstvě šestnáctiletý Ondřej Vostatek.

Výsledky Jerez 1 - CEV Moto3: 1. Xavier Artegas, Honda, 16 kol za 28:46,650 min; 2. Daniel Holgado (E), KTM, (+ 0,954 sec.); 3. Gerard Riu, KTM, (+ 1,027); 4. David Salvador, KTM, (+ 1,595);. 5. Diego Moreira, Honda, (+ 1.946); 6. José Antonio Rueda, Honda, (+ 2.478);...21. Filip Řeháček (CZ), Husqvarna, + 43,330; Ondřej Vostatek (CZ), KTM nestartoval

Výsledky Jerez 2 - CEV Moto3: 1. Izan Guevara, KTM, 16 kol za 28:39.051; 2. Xavi Artigas, Honda, (+ 0.111); 3. Pedro Acosta, KTM, (+ 0.252); 4. Daniel Holgado, KTM, (+ 0.372); 5. Adrián Fernández, Husqvarna, (+ 0.451); 6. Kazuki Masaki, Husqvarna, (+ 2,879); 16. Ondřej Vostatek, KTM, (+ 22,883); Filip Řeháček, Husqvarna, DNF

Výsledky Jerez 3 - CEV Moto3: 1. Jose Julian Garcia, Honda, 16 kol za 28:46,929; 2. Izan Guevara, KTM, + 0,069; 3. Pedro Acosta, KTM, +0.153; 4. Gerard Riu, KTM, +0.492; 5. Kazuki Masaki, Husqvarna, +0.793; 6. Diogo Moreira, +0.535; 14. Ondřej Vostatek, KTM (+ 21,669); Filip Řeháček nestartoval

Stav MS: 1. Artigas 98 bodů; 2. Acosta 77. 3. Garcia 65. 4. Guevara 64. 5. Holgado 57. 6. Salvador 48. 7. Riu 42. 8. Adrián Fernández 37. 9. Moreira 37. 10. Masaki 27....25. Vostatek 2.