V neuvěřitelném závěru vyhrál Marquez

V dramatickém posledním kole královské kubatury se ukázal úřadující mistr světa Marc Marquez skvělým taktikem a chladnokrevným počtářem a ačkoliv skoro celý závod jezdil na druhé pozici, tak v cíli byl první právě tovární jezdec týmu Repsol Honda.

Yamaha dnes hodně dlouho doufala, že v Misanu bude pokořena tradice a satelitní tým této značky konečně vyhraje závod MotoGP, ale ani tentokrát se nic nezměnilo a od roku 2002 zavedená kubatury MotoGP se stále ještě nedočkala vítězství soukromého satelitního týmu Yamahy.

Vítěz dnešního závodu Marc Marquez tak zvýšil svůj náskok na plných 93 bodů a může se tak stát mistrem světa už v thajském Buriramu, pokud bude jeho největší soupeř v šampionátu Andrea Dovizioso pokračovat v tak průměrných výkonech jako třeba dnes (až 6. místo). Úřadující mistr světa a lídr šampionátu se dnešním vítězstvím dostal v historické tabulce vítězů napříč kubaturami na 4. místo celkově, když dnes vyhrál už po 77. a předstihl legendárního tak Mike Hailwooda (vede Agostini - 122 vítězných závodů Grand Prix, následují Valentino Rossi - 115 a Nieto 90.

Z Pole Position startující Maverick Vinales do souboje o dnešní vítězství vůbec nezasáhl a pravidelnou jízdou si dojel pro poslední místo na stupních vítězů. Za ním byl potřetí v řadě odmávnut na 4. místě lokalmatador Valentino Rossi, Top-5 dokompletoval pilot se čtvrtým motocyklem Yamaha v Top-5 Franco Morbidelli.

Za šestým v cíli Doviziosem byl na 7. místě odmávnut Pol Espargaro (KTM), osmý skončil Joan Mir jako nejlepší pilot s motocyklem Suzuki (jeho týmový kolega Alex Rins havaroval), pořadí v elitní desítce doplnili Jack Miller a Danilo Petrucci (oba Ducati).

Mistrovské body si z pobřeží Jaderského moře vezou také Johann Zarco (KTM), Aleix Espargaro (Aprilia), Tito Rabat, Jorge Lorenzo bral 2 body za 14. místo, a Hafizh Syahrin.

Náš #17 Karel Abraham dokončil závod na symbolickém 17. místě (jel s antibiotiky), naopak havarovali Cal Crutchlow, jeho týmový kolega Takaaki Nakagami (obsadil s kolem ztráty 18. pozici), stejně jako testovací pilot Ducati Michele Pirro - jezdil dlouho v Top-10 a značkový kolega Francesco Bagnia, nebo Miguel Oliveira.

Mimochodem: Celkem 158 300 diváků za tři dny, přesněji 20 760 diváků v pátek, 41 328 v sobotu a 96 212 v neděli.