V Assenu vyhrál dvakrát Leon Haslam

Předposlední závodní víkend šampionátu Bennetts British Superbike Championship se konal tradičně v nizozemském Assenu a vítězným doublem se Leon Haslam hodně přiblížil titulu svému cíli, tedy stát se britským šampionem před svým odchodem do MS-Superbike.

Největší favorit na zisk titulu mistra světa Leon Haslam trumfoval v prvním závodě BSB v Assenu. Na stupních vítězů ho doplnili Jake Dixon a Tarran Mackenzie, tedy nastupující generace dvou 22-letých závodníků.

Z Pole-Position odstartoval Jake Dixon, za ním stáli na startovním roštu: Tarran Mackenzie (Yamaha), Leon Haslam (Kawasaki), Glenn Irwin (Ducati), Tommy Bridewell (Ducati), Joshua Brookes (Yamaha), Christian Iddon (BMW), Dan Linfoot (Honda) a Jason O'Halloran (Honda).

Po startu se několikrát změnili jezdci na prvním místě, nejdříve vedl Dixon, po něm Mackenzie - za nimi pak skupina pronásledovatelů v pořadí Haslam, Iddon, Hickman, Irwin, Linfoot, Bridewell, O'Halloran, Rea, Ellison a Joshua Brookes. Mezitím havaroval Rea. Po několika tvrdých soubojích se odpoutali Dixon a Haslam. 11 kol odrážel Dixon útoky Haslama, pak se ale největší favorit na zisk titulu dostal do čela závodu.

Haslam vyhrál s náskokem 0,086 sekundy a bylo to jeho 13. letošní vítězství a svůj náskok v šampionátu zvýšil na 36 bodů. Druhý tedy dojel těsně Dixon, teprve 22-letý Mackenzie obsadil místo třetí.

22- Shaun Winfield – Anvil Hire TAG Yamaha – Yamaha YZF R1 – + 1’30.365

Dramatický druhý závod v Assenu provázený řadou pádů vyhrál opět Haslam a svůj náskok zvýšil na 61 bodů. Druhý byl odmávnut Joshua Brookes, stupně vítězů dokompletoval Peter Hickman.

Nejrychlejším kolem v prvním závodě si zajistil Peter Hickman (BMW) pro druhý závodu v Assenu Pole-Position. Za ním se na grid okruhu Circuit van Drenthe postavili Leon Haslam (Kawasaki), Tarran Mackenzie (Yamaha), Jake Dixon (Kawasaki), Tommy Bridewell (Ducati), Glenn Irwin (Ducati), Joshua Brookes (Yamaha), Richard Cooper (Suzuki), Gino Rea (Suzuki), Dan Linfoot (Honda), Christian Iddon (BMW), a Jason O'Halloran (Honda).

Druhý závod začal hodně dramaticky, nejdříve spadl Michael Laverty, po něm v cílové šikaně na konci prvního kola Bridewell a Linfoot. Jeho Honda začala hořet, on byl sám transportován do Medical Centre a na trať byl poslán Safety-Car.

Po 5 kolech jízdy za Safety-Carem byl závod odstartován a hned havaroval Tarran Mackenzie. Do čela se dostal Hickman, za ním následovali Dixon, Brookes a Haslam - ovšem po 10 kolech z 18 musel Dixon odstavit svou Kawasaki do boxu. Pořadí tak bylo následující: Brookes, Hickman, Haslam - s malou ztrátou následovali Iddon, Cooper, Ellison, bratři Irwinové a Ray.

V předposledním kole převzal Haslam vedení a suverénně ho uhájil až do cíle a oslavil tak 14. sezonní vítězství. Za 35-letým Britem, který odchází do MS-Superbike a nyní zvýšil svůj náskok v BSB na 61 bodů, byli dále odmávnuti Brookes, Hickman, Glenn Irwin, Cooper, Andrew Irwin, Ray, Ellison, Buchan, Iddon a O'Halloran.