Tourist Trophy2019: 19. trumf Michaela Dunlopa, 15. Dokoupil

V kubatuře Lightweight se stal vítězem Michael Dunlop (Paton) a bylo to už jeho 19. vítězství na Isle of Man. Další dvě pódiová místa získali Jamie Coward a Lee Johnston - oba s motocykly Kawasaki.

Pro Michaela Dunlopa neprobíhal letošní ročník Tourist Trophy zatím vůbec dle jeho představ, ve všech čtyřech dosud odjetých závodech nedojel ani jednou v Top-3, takže nestál na stupních vítězů. V závodě Lightweight-TT měl loňský vítěz papírově největší šanci na další vítězství a to se mu také podařilo.

Ovšem Dunlop to neměl vůbec jednoduché, byl zde především Jamie Coward (Kawasaki), tedy jezdec který při North West 200 získal Pole-Position a i zde na Isle of Man byl v tréninku nejrychlejší. Samozřejmě, že Peter Hickman (Norton) chtěl prodloužit svou vítěznou sérii a stejně jako při NW200 chtěl překvapit Ital Stefano Bonetti.

Při tréninku se zranil Derek McGee, takže závod Lightweight-TT otevíral mladý Davey Todd (Norton). 10 sekund za ním vyrazil jeho týmový kolega John McGuinness. Za Bonettim (Paton) a Danielem Cooperem (Kawasaki) pak vyjel Dunlop (Paton).

Do mezičasu k vlásence Ramsey plnil svou roli favorita Dunlop a vedl s náskokem 4 sekund před Cowardem. Gary Johnson, Lee Johnston a Bonetti kompletovali Top-5.

Prvních 60,725 kilometrů absolvoval sice Dunlop za 18:46,587 minuty, ale Coward byl ještě o 0,748 sekundy rychlejší. Třetí pozici držel Johnston před Bonettim. Velké zklamání zavládlo u Nortonu, McGuinness dojel pouze k Ballaugh Bridge a Todd vzdal závod po 1. kole.

Ze závodu se stal opravdový thriller. Coward a Dunlop si nedarovali ani sekundu. Na Ballaugh Bridge vedl Coward o 0,163 sekundy před 18-násobným vítězem TT, zatímco na Ramsey měl zase Dunlop náskok 1,4431 sekundy. Johnston jako třetí ztrácel 21 sekund.

Dunlop jel opravdu nadoraz a ze svého Patonu se snažil dostat možné i nemožné. Druhé kolo absolvoval za 18:26,573 minuty a zůstal o pouhých 0,03 za svým vlastním rekordem. Coward už nestačil kontrovat a tak ohrozit Dunlopa, aby nemohl slavit už svůj 19. trumf na TT, když vyhrál s náskokem 1,299 sekundy, tedy hodně těsně.

Třetí místo obsadil Johnston, který držel náskok před Jordanem o více než 5 sekund. Dále byli klasifikováni Michael Rutter (Kawasaki), Bonetti, Gary Johnson (Kawasaki), Hickman a velké překvapení Dominic Herbertson (Kawasaki).

Náš Michal Dokoupil uzavřel po výborném výkonu Top-15.