První vítězství Quartarara, Marquez crash

Po 245 dní bez závodu MotoGP začal v Jerezu konečně letošní šampionát MotoGP. A bylo to velké drama, nejdříve neuvěřitelná stíhací jízda Marqueze (který zachránil to, co se vlastně zachránit nedalo), potom jeho crash a první vítězství Fabia Quartarara v královské kubatuře.

Do závodu odstartovalo pouze 20 jezdců, když chyběli dva zranění: Alex Rins (Suzuki) se zranil v QP2 a Cal Crutchlow (Honda) ve warm upu.

Jezdecký génius na dvou kolech Marc Marquez byl rozhodně hlavní postavou sezonní premiéry královské kubatury. Nejdříve se propadl po jezdecké chybě až na 16. místo, potom se ale neuvěřitelně dostal až do Top-3, aby ve 22. kole havaroval. Přitom se zranil na pravé ruce, zatím není jasné, jak těžké je jeho zranění. Nezapomínejme, že už příští víkend se jede na stejném okruhu, tedy v Jerezu, «Gran Premio Red Bull de Andalucía».

Zatímco Quartararo si jel neohrožován pro své první vítězství v MotoGP (a celkově druhé v Grand Prix), tak oba dva značkoví kolegové Valentino Rossi a Maverick Viňales doplatili na špatnou volbu předních pneumatik (nasadili měkké pneu): Viňales dojel jako druhý, Rossi pak raději vzdal.

Svým vítězstvím se stal Quartararo osmým nejmladším vítězem v královské kubatuře (21 let a 90 dní) a po 20 letech a 304 dnech prvním Francouzem, který vyhrál závod králosvké kubatury (naposledy to byl Regis Laconi 1999 ve Valencii).

Jinak Fabio odstartoval do závodu, stejně jako vloni, z Pole Position.

Stupně vítězů doplnil trojnásobný vícemistr světa Andrea Dovizioso a Pol Espargaro se postaral o nejlepší umístění KTM na suchém povrchu - stejně jako vloni v Le Mans.

Velmi dramatický závod se skončil s tímto výsledkem: Vyhrál Quartararo před Viňalesem a Doviziosem, za trojicí na stupních vítězů byli odmávnuti:4. Miller. 5. Morbidelli. 6. Pol Espargaro. 7. Bagnaia. 8. Oliveira. 9. Petrucci. 10. Nakagami. 11. Zarco. 12. Alex Marquez. 13. Binder. 14. Rabat. 15. Smith.

Hned ve 2. kole havaroval Joan Mir (Suzuki), takže tato japonská továrna už byla mimo hru, později i Aleix Espargaro (Aprilia).