První vítězství Joana Mira, Qurtararo crash, Rossi out

Joanu Mirovi se dnes podařil hodně důležitý krok k zisku titulu mistra světa MotoGP 2020, když vyhrál Grand Prix Evropy. Alex Rins potvrdil vítězný double Suzuki, Pol Espargaro získal pro KTM další pódium.

Suzuki tak poprvé od roku 1982 slavila v «premier class» vítězný double, tehdy na Hockenheimu vyhrál Randy Mamola a druhý skončil Virginio Ferrari.

Joan Mir se tak stal devátým různým vítězem v letošní «bláznivé» sezóně v «premier class».

Před prvním závodem ve Valencii (jede se zde i příští týden) dělilo Top-6 pouhých 32 bodů, tak těsné pořadí před posledními třemi závody sezóny jsme ještě nezažili, tedy od roku 1993, kdy byl zaveden tento bodový systém: 25;20;16;13...

Třetí v průběžném hodnocení šampionátu Maverick Viňales byl už před startem mimo rámec favoritů, do dnešního závodu musel startovat z boxové uličky, 5 sec. po zhasnutí startovacích světel. A potrestán byl i Aleix Espargaro, neboť v QP2 nerespektoval vyvěšenou modrou vlajku při výjezdu z boxu a ohrozil tím Mavericka Viňalese.

Pro Yamahu to ale bylo ještě horší, Quartararo totiž havaroval a Rossi musel vzdát v 5. kole pro poruchu své Yamahy - sérii šesti závodů bez bodového zisku určitě italský multišampion ještě nezažil.

Už v 1. kole havarovali Aleix Espargaro a Fabio Quartararo v T8, ačkoliv se vzájemně nestřetli. V L6 v T2 havaroval Bagnaia, ve stejném kole v T8 Crutchlow. A v L24 havaroval z P8 v T1 Alex Marquez.