Premiérové vítězství pro Eneu Bastianiniho

Enea Bastianini oslavil v Sepangu své první - hodně emociální - vítězství jako tovární pilot Ducati. Druhý byl odmávnut satelitní pilot Alex Marquez pro kterého to po včerejším vítězství ve Sprintu byl zatím nejúspěšnější závodní víkend v «premier class», třetí skončil lídr šampionátu Pecco Bagnaia.

Dominance Ducati při Grand Prix Malajsie pokračuje: Poprvé v historii éry MotoGP obsadilo šest zástupců jedné továrny prvních šest míst na startovním roštu: Pole-Position získal loňský vítěz a obhájce titulu Francesco «Pecco» Bagnaia, ovšem ve včerejším 10-kolovém Sprintu na něho Jorge Martin získal 2 body k dobru. Ovšem sobotní vítězství si zajistil satelitní jezdec Gresini-Ducati Alex Márquez.

V závodě na 20 kol se hned v první zatáčce dostal do čela Enea Bastianini a závod suverénně vyhrál před Alexem Márquezem. Pro Bastianiniho to bylo první vítězství a pódium vůbec v barvách továrního týmu Lenovo. «Bestia» se tak stal v sezóně 2023 sedmým různým vítězem závodu «premier class»!

Rivalové v boji o titul mistra světa Bagnaia a Martin spolu na začátku závodu intenzivně bojovali o poslední místo na stupních vítězů, pak ale ztratil jezdec týmu Prima Pramac Ducati hodně překvapivě snadno kontakt na lídra šampionátu a dojel osamoceně pod šachovnicový praporek jako čtvrtý. Bagnaia tak zvýšil svůj náskok na čele šampionátu na 14 bodů.

Mistr světa Superbike Alvaro Bautista - startující s wild card - musel spolknout po sobotním sprintérském závodě (22. v cíli) další hořkou pilulku a opět dojel úplně vzadu (17.).

18. Nakagami, Honda, + 1:42,162 min

Stav MS-MotoGP jezdců po 35 z 39 závodů: 1. Bagnaia, 412 bodů. 2. Martin 398. 3. Bezzecchi 323. 4. Binder 254. 5. Zarco 200. 6. Aleix Espargaró 198. 7. Viñales 175. 8. Marini 171. 9. Quartararo 156. 10. Miller 156. 11. Alex Márquez 149. 12. Di Giannantonio 100. 13. Morbidelli 93. 14. Marc Márquez 84. 15. Bastianini 76. 16. Oliveira 76. 17. Augusto Fernández 69. 18. Rins 54. 19. Nakagami 52. 20. Raúl Fernández 40. 21. Pedrosa 32. 22. Mir 24. 23. Pol Espargaró 13. 24. Savadori 9. 25. Folger 9. 26. Bradl 8. 27. Pirro 5. 28. Petrucci 5. 29. Crutchlow 3.

Stav MS konstruktérů: 1. Ducati, 626 bodů (mistr světa). 2. KTM 334. 3. Aprilia 292. 4. Yamaha 176. 5. Honda 169.

Stav MS týmů: 1. Prima Pramac Racing, 598 bodů. 2. Ducati Lenovo Team 498. 3. Mooney VR46 Racing 494. 4. Red Bull KTM Factory Racing 410. 5. Aprilia Racing 373. 6. Gresini Racing 249. 7. Monster Energy Yamaha 249. 8. CryptoDATA RNF 120. 9. LCR Honda 112. 10. Repsol Honda 108. 11. GASGAS Factory Racing Tech3, 91.