Reklama

Moto2 2020: Pouze 26 jezdců, ale kterých? Hlavní obrázek k článku: Moto2 2020: Pouze 26 jezdců, ale kterých?

Kontraverzní týmy jako Forward nebo US-Team stojí vůči sezóně 2020 na hodně vratkých nohou. Důvodem je, že některé renomované stáje (Petronas, Gresini atd.) chtějí dostat ještě jedno místo, přičemž Dorna a IRTA chtějí počet jezdců naopak zredukovat.

Všechny týmy Moto2, které dostaly pro sezónu 2019 pouze jedno jezdecké místo jako Petronas, Tasca, Kiefer a Gresini požádaly u výběrové komise (skládá se z členů IRTA, Dorna a FIM) o dodatečné druhé místo. Kromě toho by chtěl nově v MS-Moto2 závodit tým Max Racing s Aronem Canetem.

A nazpět do MS-Moto2 se chce vrátit rovněž Avintia Racing, tento tým se odporoučel po sezóně 2014. Avintia má platnou smlouvu v MotoGP s Dornou do konce sezóny 2021, pak by tyto místa měl převzít tovární tým Aprilia Racing.

Avintia rozhodně místo pro sezónu 2020 nedostane, navíc se objevil další nový a hodně movitý italský sponzor a chce mít v MS-Moto2 svůj vlastní tým!

„Rozhodně nemůžeme uspokojit přání všech týmů, pokud se některý ze současných dobrovolně nevzdá účasti v šampionátu. Poptávka je větší, než nabídka. 2019 máme v MS-Moto2 31 stabilních jezdců. Chceme zredukovat počet jezdců na 28, dokonce nejlépe na 26.“, nechal se slyšet jeden ze členů komise.

Mimochodem: Forward Racing má pro 2019 kvůli špatným výsledkům z minulé sezóny pouze jedno stabilní místo, to druhé je «commercial entry», což v praxi znamená: Tým nemá nárok na žádné peněžní bonusy (TV práva, prémie, nadváha) což dělá ztrátu 200.000 Euro.

Dva týmy Moto2 mají u Dorny a IRTA už nyní hodně špatné renomé: Forward Racing (Aegerter, Manzi) a American Team (Lecuona a Roberts). Nejen, že nemají skoro žádné výsledky, ale především neplatí účty. US-Team dostává od KTM materiál pouze, když ho dopředu zaplatí!, proto chybí jakékoliv technické updaty.

Výběrová komise má ještě jeden cíl: Chce eliminovat jezdce, kteří si své místo zaplatí. Zde jde především o Xaviera Cardelúse. Tento milionářský synek z Andorry si koupil místo v týmu SAMA Qatar od Jorge Martineze za 1,5 milionu Euro!, a během svých dosavadních 22 startů v MS-Moto2 ještě nikdy nebodoval (nejlépe 2018 P17 ve Valencii, 2019 pak P18 v Assenu).

„Nemůžeme přece profesionálním týmům jako Petronas a Gresini odmítnout jejich žádost o druhé místo a naopak několik let podporovat týmy, které přinášejí pouze negativní reklamu“, je názor výběrové komise.

Toto vyjádření se plně vztahuje na týmy Forward a US-Team.

Mimochodem: Smlouvy s týmy pro kubatury Moto3 a Moto2 jsou uzavírány vždy pouze na jednu sezónu.Login Přihlásit Registrace ›