Morbidelliho premiérové vítězství

Letošní závody «premier class» jsou při neúčasti zraněného úřadujícího šampiona nevyzpytatelné, v šesti dosud odjetých závodech jsme už poznali pět různých vítězů - čtyři z nich vyhráli v této kubatuře poprvé a na stupních vítězů už stálo 12 různých pilotů!

Z absolutní převahy jezdců s motocykly Yamaha nebylo během závodu nic, ve včerejší kvalifikaci sice obsadili všechna místa v Top-4 (naposled v Portugalsku 1988), ale v závodě samotném sice vyhrál premiérově Franco Morbidelli, ovšem Valentino Rossi ani tentokráte nedosáhl na kýžené 200. pódium. Maverick Viňales se propadl až na 6. místo v cíli a dosavadní lídr šampionátu Fabio Quartararo cílovou šachovnici po dvou pádech - poprvé v L8 v T4 ze 4. pozice - vůbec neviděl.

Za dnes suverénním vítězem Francem Morbidellim (Yamaha) dojel jako druhý ještě stále nevyléčený Francesco Bagnaia (Ducati) - na stupně vítězů přišel s berlí! a stupně vítězů si vybojoval v úplném závěru Joan Mir (Suzuki), který pozávodil Valentina Rossiho.

Sedmé místo stačilo Doviziosovi, aby se stal novým lídrem šampionátu. Jen o jedno místo před ním dojel Maverick Viňales - ostatně dvojnásobný ex-mistr světa MotoGP Casey Stoner právě tyto dva jmenované považuje při letošní neúčasti Marca Marqueze za dva největší favority na zisk titulu.

Třetí skončil nakonec Joan Mir (Suzuki), teprve za ním dlouho na 2. pozici jezdící Valentino Rossi, když Top-5 dokompletoval Alex Rins (Suzuki). Jack Miller (Ducati) se nakonec z třetího místa po polovině závodu propadl až na 9. v cíli.

V průběžném pořadí je rozdíl mezi novým lídrem Andreou Doviziosem (Ducati) a devátým Takaaki Nakagamim (Honda) pouhých 23 bodů, tedy méně než jeden vítězný závod.

Franco Morbidelli se tak stal letos už čtvrtým novým vítězem «premier class», před ním to dokázali Fabio Quartararo, Brad Binder a Miguel Oliveira. A změna je i na čele celkové klasifikace,