Marc Marquez králem crashů

Během 20 závodních víkendů Grand Prix sezóny 2023 bylo započítáno napříč kubaturami celkem 1012 crashů, většina z nich se udála v kubatuře MotoGP – a o většinu z nich se v «premier class» zasloužili tovární piloti týmu Repsol-Honda Marc Márquez a Joan Mir.

V oficiální statistice je započítáno v kubatuře MotoGP celkem 358 crashů, tedy v průměru 17,9 za týden. V prvních pěti závodech sezóny byl průměr 22,8 crashů za závodní víkend.

«Premier class» zůstala i 2023 kubaturou s největším počtem pádů, v Moto2 bylo zaznamenáno celkem 344 pádů, v Moto3 pak 310.

V porovnání se sezónou 2022, kdy se objelo rovněž 20 závodů Grand Prix: 335 pádů v MotoGP (průměr 16,7 za víkend), 428 v Moto2 (21,4 v průměru) a 343 v Moto3 (17,5 v průměru).

Ačkoliv kvůli zranění palce v Portimao propásl Marc Márquez závodní víkendy Grand Prix v Las Termas, Austinu a Jerezu kompletně a hlavní závody Sachsenringu a v Assenu, tak 30-letý tovární pilot týmu Repsol Honda s motocyklem RC213V vyhrál s celkovým počtem 29 pádů v „novém osobním rekordu“ a překonal tak rekord z 2017, kdy havaroval 27x.

Králové crashů v nižších kubaturách pak byli Aron Canet v Moto2 (24) a David Alonso v Moto3 (23).

Marcův týmový kolega Joan Mir sice v červnu kvůli zranění prstu musel vynechat tři závody a také finále na okruhu Circuit Ricardo Tormo po pádu v FP1 kvůli bolestem v zádech, tak havaroval 24x.

Třetí skončili s 23 crashi Rookie Augusto Fernández z týmu GASGAS Factory Racing Tech3 Team a veterán týmu Aprilia Aleix Espargaró, když 34-letý Španěl při GP Malajsie havaroval pětkrát, z toho v pátek čtyřikrát.

Ze stabilních jezdců havarovali nejméně - pouze sedmkrát - Pecco Bagnaia (Ducati), Franco Morbidelli (Yamaha) a Maverick Viñales (Aprilia): ovšem mistr světa Bagnaia havaroval pětkrát v hlavním závodě, což znamenalo pět nul!