Reklama

Jak probíhaly antidopingové kontroly v MotoGP 2019? Hlavní obrázek k článku: Jak probíhaly antidopingové kontroly v MotoGP 2019?

Britský pilot týmu LCR-Honda Cal Crutchlow je jezdcem, který požaduje častější dopingové kontroly a to jak v paddocku, tak u jednotlivých jezdců rovněž během přípravy.

34-letý Brit také kritizuje skutečnost, že pouze málo pilotů se přihlásilo (je to totiž dobrovolné) do «Anti-Doping Administration and Management System » (ADAMS), což umožňuje dopingové kontroly i mimo závody, tedy mimo paddock. Řídí to sice Světová antidopingová agentura (WADA), ale nemusí v ní být každý zaregistrován: „Je to chyba, zaregistrovali se pouze tři jezdci, měli by tam být všichni piloti", říká jasně Cal Crutchlow.

Jak však dopingové testy fungují v paddocku MotoGP a kdo byl zkontrolován v sezóně 2019? Zde je odpověď:

Jezdci, kteří mají být podrobeni analýze, jsou obvykle vylosováni, nebo je rozhodnuto provést testy Top-3 z pódiových stupňů.

Aby se vyloučily manipulace, tak piloti ukládají svůj vzorek moče sami a je to sám pilot, kdo vybere soupravu k použití a otevře ji. Moč je rozdělena do dvou zkumavek: jedna pro kontrolu dopingu, druhá pro možnou kontraanalýzu. Zkumavky jsou utěsněny tak, že je lze otevřít pouze jednou, když dorazí do jedné z laboratoří akreditovaných WADA.

wada doping

Během víkendu v Austinu (14. dubna) vybrala FIM následující jezdce, kteří se podrobili antidopingovému testu: Danilo Petrucci, Fabio Quartararo a Valentino Rossi.

5. května v Jerezu pak byli na řadě Aleix Espargaro, Takaaki Nakagami a Maverick Vinales.

16. června v Katalánsku: Marc Marquez, Fabio Quartararo a Danilo Petrucci (pro francouzského a italského pilota to byl již druhý test).

30. června byly v Assenu odebrány vzorky následujících pilotů: Pol Espargaro, Cal Crutchlow a Andrea Dovizioso.

11. srpna byli v Rakousku vylosováni: Pecco Bagnaia, Miguel Oliveira a Alex Rins.

V San Marinu to byli Jack Miller, Franco Morbidelli a Johann Zarco.

20. října v Motegi Karel Abraham, Joan Mir a Mika Kallio.

Nakonec v Malajsii 3. listopadu Andrea Iannone, Jorge Lorenzo a Marc Marquez.

Jediným pozitivně testovaným při kontrolách vedených FIM byl během sezóny 2019 tovární pilot Aprilie Andrea Iannone.

Ten dostal trest na 18 měsíců od 17. prosince 2019 do 16. června 2021.

U Iannoneho byla při antidopingovém testu nalezena v moči látka «Exogenous Anabolic Androgenic Steroids» (AAS).

«The Maniac» má nyní ještě šanci odvolat se k TAS (Arbitral Tribunal of Sport) v Lausanne, který bude mít definitivní slovo.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama