Dominance tureckých dvojčat na Sachsenringu

V pátém závodě sezóny 2017 skončila turecká dvojčata Deniz a Can Öncüové na prvním a třetím místě. Druhý byl za deště odmávnut domácí teenager Kevin Orgis.

Can Öncü (vyhrál v Assenu oba závody!) si třetím místem vyjel první místo v průběžném pořadí, neboť dosavadní lídr Aleix Viu obsadil až 15. místo.

Mezi dva 13-leté Turky se na stupně vítězů dostal pouze domácí 17-letý lokalmatador Kevin Orgis. První tři v cíli měli na zbytek jezdeckého pole náskok přes 20 sekund. Čtvrtý dojel za svízelných povětrnostních podmínek Španěl Adrán Carrasco (14), Top-5 dokompletoval Kolumbijec Steward Garcia (17).

Dosavadní lídr Aleix Viu byl klasifikován až na P15 a stěžoval si na problémy s převodovkou, v šampionátu má nyní ztrátu 9 bodů za Canem Öncüem.

Mimochodem: Deniz Öncü byl donominován do letošního ročníku Red Bull Rookies Cupu teprve dodatečně jako 25. jezdec. Původně mělo startovat pouze 24 teenagerů a mezi nimi dle rozhodnutí Alberto Puige a Gustla Auingera Deniz nebyl. Oba dva turečtí bratři závodí rovněž už druhým rokem v seriálu Idemitsu Asia Talent Cup, vloni obsadil tehdy 12-letý Can celkově P9, stejně starý Deniz P10 - letos po 6 závodech je Deniz průběžně třetí, Can na 6. místě.

Start závodu byl nejdříve kvůli špatnému počasí odložen a později zkrácen na pouhých 11 kol. Zatímco Can Öncü vyrazil do závodu z Pole position, tak pozdější suverénní vítěz Deniz Öncü byl v první zatáčce až na P10, ale ve druhém kole byl se svým motocyklem KTM RC 250R už na špici! Ital Omar Bonoli byl za jump start potrestán průjezdem boxovou uličkou a ztratil tak veškeré šance na dobré umístění, byl odmávnut na P19.

Český jezdec Filip Salač kvůli zranění z CEV/Moto3 - dvojitá zlomenina stehenní kosti - bohužel nestartoval. Na startu rovněž chyběl pro zranění Japonec Ai Ogura.

Výsledek 5. závodu Red Bull Rookies Cupu - Sachsenring: 1. Deniz Öncü (TR), 11 kol za 18:24,616; 2. Kevin Orgis (D), +13,438; 3. Can Öncü (TR), +17,904; 4. Adrián Carrasco (E), +37,940; 5. Steward Garcia (CO), + 37,965; 6. Meikon Kawakami (J), +39,092; 7. Xavier Artigas (E), +39,120; 8. Matthias Meggle (D), +41,211; 9. Ryusei Yamanaka (J), +41,317; 10. Kazuki Masaki (J), +41,458; 11. Peetu Paavilainen (FIN), +41,558; 12. Walid Soppe (NL), +45,174; 13. Sasha De Vits (B), +45,185; 14. Dan Jones (GB), +45,551; 15. Aleix Viu (E) - všichni KTM RC 250 R, +46,497.

Stav šampionátu po 5 odjetých závodech: 1. Can Öncü - 82 bodů; 2. Aleix Viu (73); 3. Kazuki Masaki (69); 4. Deniz Öncü (48); 5. Rory Skinner (43); 6. Omar Bonoli (37); 7. Matthias Meggle (36); 8. Kevin Orgis (34); 9. Ai Ogura a Filip Salač (po 33).