Reklama

Celkem 8 Rookies v Moto3 sezóny 2019 Hlavní obrázek k článku: Celkem 8 Rookies v Moto3 sezóny 2019

Osm jezdců - Rookies - závodilo v kompletní celé sezóně v Mistrovství světa Moto3. Od Celestina Viettiho počínaje, až po Riccarda Rossiho. Tak se společně podívejme, jak si v uplynulé sezóně vedli.

V nejslabší objemové kubatuře Mistrovství světa jsme letos měli osm «stabilních» nováčků (nepočítáme mezi ně ani náhradníky a ani jezdce s wild card). Byli to Celestino Vietti (Sky VR46), Ai Ogura (Honda Team Asia), Sergio García (EG 0,0), Raúl Fernández (Tým Angel Nieto), Filip Salač (PrüstelGP), Tom Booth-Amos (CIP), Can Öncü (Red Bull KTM Ajo), Riccardo Rossi (Kömmerling Gresini). A jak se tyto «nové tváře» sezóny 2019 se sezónou World Moto3 vypořádaly? Udělejme si analýzu jejich výsledků.

Rookie of the Year

1 VIETTI Celestino ITA 135 bodů
2 OGURA Ai JPN 109
3 GARCIA Sergio SPA 76
4 FERNANDEZ Raul SPA 60
5 SALAC Filip CZE 32
6 BOOTH-AMOS Tom GBR 10
7 ONCU Can TUR 8
8 ROSSI Riccardo ITA 8

CELESTINO VIETTI: ROOKIE ROKU

Nejlepším nováčkem roku se stal Celestino Vietti. Připomeňme si, že měl určitou výhodu v tom, že poslední čtyři závody roku 2018 absolvoval jako náhradník za zraněného Bulegu. Takže se na některých okruzích objevil už podruhé, ovšem «Celin» se prosadil i na okruzích, které neznal a i na nich neustále bojoval s mnohem zkušenějšími piloty. V roce 2019 získal tři třetí místa (v Jerezu, Barceloně a v Motegi); a vyjel si i první světové Pole-Position (Buriram). Šesté místo celkově a zisk 135 bodů na začátku kariéry jezdce Grand Prix, to je více než záviděníhodný výsledek. A že se v něm vidí i továrna KTM, bylo jasné od chvíle, když už v srpnu zkoušel prototyp motocyklu 2020. Celestino Vietti pojede i v následující sezóně za tým Valentina Rossiho.

AI OGURA: NEČEKANĚ RYCHLÝ MLADÝ JAPONEC

Po čtyřech divokých kartách v roce 2018 absolvoval Ai Ogura svou první celou sezónu v mistrovství světa. Vynechal jeden závod (v Mugellu), kvůli zranění ruky a nohy, po hrůzostrašné nehodě v Le Mans. Pouze pětkrát nebyl klasifikován v Top-15, skoro vždy byl členem velké vedoucí skupiny jezdců, která bojovala o stupně vítězů a 9x byl odmávnut v Top-10. Zazářil zejména v Aragónu, kde dojel druhý. Nechal za sebou v celkovém hodnocení šampionátu své daleko známější krajany Tobu a Sasakiho. V soutěži Rookie of the Year obsadil celkově druhé místo, a díky svým výsledkům zůstává v Honda Team Asia i pro sezónu 2020.

SERGIO GARCIA: FANTASTICKÝ ZÁVĚR SEZÓNY

Vice-šampion 2018 v CEV Moto3 Sergio García měl doslova pohádkový závěr sezóny: Druhý v Malajsii, vítěz ve Valencii. Jeho debut do Rookie sezóny byl ovšem zpožděn: V Kataru mu ještě nebylo 16 let a byl tak nahrazen Japoncem Yamanakou. A premiéru v Argentině nejel, neboť ve warm upu utrpěl zranění hlavy. První část sezóny tak nebyla nijak zvlášť snadná, ale zlepšoval se. První body získal v Mugellu, v Aragónu byl poprvé odmávnut v Top-10. V Motegi se umístil v Top-5 a závěr Rookie sezóny byl jak v jihoamerické telenovele: Druhý v Sepangu a vítězství ve Valencii. Celkově získal 76 bodů a to znamenalo 3. místo mezi nováčky. V roce 2020 by to mohlo být ještě lepší, když Garcia zůstává ve svém stávajícím týmu.

RAUL FERNANDEZ: NAKONEC ZA AKI AJA

Dvě sezóny v Red Bull Rookies Cupu, čtyři v CEV Moto3, v té poslední získal titul juniorského mistra světa. Raúl Fernández má za sebou několik startů v mistrovství světa s divokými kartami (střídavě od roku 2016 až do roku 2018). Tým Angel Nieto, který s ním získal titul juniorského mistra světa, od něj hodně očekával. Ve skutečnosti však tento Španěl zažil rok plný vzestupů a pádů. Celkově se může pochlubit šesti umístěními v Top-10, mezi nimiž vyniká páté místo v Sachsenringu. Nashromáždil pouhých 60 bodů a zároveň se neustále zhoršoval jeho vzájemný vztah s týmem. Proto se rozhodl změnit tým, i když měl smlouvu s týmem Jorge Martíneze také pro rok 2020. Zaplatí raději odstupné 100 000 Euro, ale bude moci závodit s týmem Red Bull KTM Ajo.

FILIP SALAČ: DALŠÍ FÁZÍ JE TÝM SNIPERS

Tři sezóny měl za sebou český teenager v Red Bull Rookies Cupu a v šampionátu CEV Moto3, plus k tomu dostal ještě divokou kartu doma v Brně. Filip Salač byl jedním ze dvou českých jezdců, na které německý tým PrüstelGP vsadil v roce 2019. Byla to hodně složitá debutová sezóna, se dvěma umístěními v Top-10 a pěti závody v bodech. Do Top-10 se poprvé dostal v San Marínu, když dojel devátý. Nejlepší výsledek se mu ale podařil ve finále letošní sezóny Grand Prix, kdy sedmnáctiletý český jezdec ukázal, kde je jeho opravdový potenciál. Do příští sezóny tak má Salač velmi dobrou výchozí pozici, když pojede v předním týmu této kubatury, VNE Snipers, jako týmový kolega Tonyho Arbolina místo Romana Fenatiho.

TOM BOOTH-AMOS: KRÁL CRASHŮ

Britský šampión Moto3 z roku 2017 startoval následující rok v CEV Moto3, a kromě toho získal také divokou kartu pro domácí závod Grand Prix. Ve své první sezóně jako stabilní pilot debutoval Tom Booth-Amos s týmem CIP-Green Power, ale měl s motocyklem KTM RC 250 GP: sedm závodů v závodě, deset bodů mimo body, někdy komplikuje technické problémy a hodně problémů. Vytvořil nezáviděný rekord v počtu pádů, celkem 22. V Barceloně dojel poprvé na bodovaném umístění, 14. místo; podruhé v sezóně bodoval v Austrálii, když byl na Phillip Islandu odmávnut na 8. místě. Není divu, že jeho smlouva s týmem CIP nebyla obnovena a zatím místo pro příští sezónu nenašel. Jeho jméno se totiž neobjevuje v nedávno zveřejněné prozatímní startovní listině.

CAN ONCU: NESPLNIL OČEKÁVÁNÍ

Vzpomeňme na jeho skvělý debut v roce 2018: S první divokou kartu nový šampión Rookies Cupu vyhrál ve Valencii, jako nejmladší vítěz Grand Prix vůbec. Samozřejmě se po tomto trumfu od něho očekávala skvělá sezóna, ale Can Öncü v ní totálně propadl. Tým Red Bull KTM Ajo se zaměřil pouze na něj, aby se vrátil tam, kam patřil s Cortesem, Binderem, Millerem nebo s Oliveirou. Realita však byla velmi odlišná, zejména kvůli mnoha pádům, z nichž se stal druhým protagonistou (21). Zranění z FP1 v Misanu mu stopku na 3 závody Grand Prix a musel být nahrazen bratrem Denizem. Sezónu tedy uzavřel se ziskem pouhých 8 bodů, když třikrát bodoval: Dvakrát skončil 14. (Sachsenring-Brno) a jednou obsadil 12. místo (Valencia). Příští rok ho v šampionátu Grand Prix v Moto3 neuvidíme; začíná se pro něho nová kapitola: WorldSSP s pomocí Kenana Sofuogla.

RICCARDO ROSSI: POSLEDNÍ ROOKIE

Riccardo Rossi závodil jak v CIVu, tak v CEVu. I když se mu v roce 2018 v italském šampionátu moc nedařilo (až 6. místo) a nezazářil ani v CEVu (15. pozice celkově), tak mu Fausto Gresini dal šanci v celé sezóně MS-Moto3. Byl to pro něho hodně složitý debutový rok. První body z Mistrovství světa získal až v Misanu, premiérovou sezónu Grand Prix uzavřel na 14. místě ve Valencii. Připočítáme-li 13. místo v Thajsku, 15. místo v Malajsii, tak byl pouze 4x odmávnut v Top-15. Osm získaných bodů a 32. místo pochopitelně nestačilo na udržení se v Mistrovství světa a Fausto Gresini tak sestavil na sezónu 2020 novou dvojici: Rodrigo a Alcoba. Horší pro nositele slavného příjmení je ta skutečnost, že nenašel místo ani v jiných týmech.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama