Časový program Gran Premio de Catalunya

Od 14. do 16. června se koná v Montmeló, 20 km severovýchodně od Barcelony, další závod MS-MotoGP. Marc Márquez (Honda) sice přijíždí jako lídr, ale vloni zde vyhrál motocykl Ducati.

Na okruhu «Circuit de Barcelona-Catalunya» se 1992 konal poprvé závod mistrovství světa silničních motocyklů. Od té doby se zde závodí na 4,6 km dlouhé trati každý rok: Okruh má celkem šest levých a osm pravých zatáček, stejně jako 1.047 m dlouhou rovinku.

Tovární pilot týmu Repsol-Honda Marc Márquez přijíždí k domácímu závodu s náskokem 12 bodů před továrním pilotem Ducati Andreou Doviziosem (Ducati), když naposled vyhrál v Mugellu další jezdec Ducati Corse, Danilo Petrucci. Jeho předchůdce v továrním týmu Ducati, Jorge Lorenzo, vyhrál vloni v Mugellu a v Montmeló, stejně jako 2017 se to podařilo Doviziosovi. Takže otázka zní, bude «Petrux» v této sérii Ducati pokračovat?

Nejúspěšnějším jezdcem na okruhu «Circuit de Barcelona-Catalunya» je ovšem Valentino Rossi: Tovární pilot Yamahy, který v Mugello musel skousnout první «0», vyhrál už v Katalánsku desetkrát závod GP, z toho sedmkrát v «premier class». Lorenzo je na druhém místě, vyhrál zde celkem šestkrát, z toho 5 vítězství v nejvyšší kubatuře. Márquez skončil při GP Barcelona třikrát jako druhý, jediné vítězství v «premier class» se mu podařilo v roce 2014.

S výbornými vzpomínkami přijíždí do Barcelony senzační Rookie letošního roku Fabio Quartararo, který zde 2018 vyhrál v kubatuře Moto2 své první vítězství. Bohužel právě před několika dny se musel pilot týmu Petronas-Yamaha podrobit operaci pravého předloktí, stejně jako mnoho dalších jezdců trpí tímto zraněním.

Stav MS-MotoGP po 6 z 19 závodů: 1. Márquez 115 bodů. 2. Dovizioso 103. 3. Rins 88. 4. Petrucci 82. 5. Rossi 72. 6. Miller 42. 7. Crutchlow 42. 8. Viňales 40. 9. Nakagami 40. 10. Pol Espargaró 38. 11. Morbidelli 34. 12. Quartararo 31. 13. Aleix Espargaró 27. 14. Lorenzo 19. 15. Mir 12. 16. Zarco 10. 17. Pirro 9. 18. Bagnaia 9. 19. Oliveira 8. 20. Iannone 7. 21. Bradl 6. 22. Abraham 2. 23. Syahrin 2. 24. Rabat 2.

V MS-Moto2 se mohou němečtí fanoušci těšit na comeback Jonase Folgera: Ex-pilot MotoGP bude následující 3 závody Grand Prix pilotovat motocykl Kalex týmu Petronas Sprinta Racing za zraněného Mattiu Pasiniho, respektive stabilního pilota tohoto týmu Khairula Idhama Pawiho.

Ovšem průběžný stav šampionátu nabízí velké napětí už dopředu: Lídr Moto2 Lorenzo Baldassarri (Kalex) má na svém kontě o pouhé 2 body více než Alex Márquez, a Tom Lüthi ztrácí body 4.

Stav MS-Moto2 po 6 z 19 závodů: 1. Baldassarri 88 bodů. 2. Márquez 86. 3. Lüthi 84. 4. Navarro 73. 5. Schrötter 64. 6. Marini 58. 7. Fernandez 54. 8. Bastianini 45. 9. Gardner 41. 10. Binder 39.

To stejné platí i pro nejslabší objemovou kubaturu: Aron Canet (KTM) vede s náskokem 3 bodů, druhý je Lorenzo Dalla Porta (Honda). Niccolo Antonelli (Honda) je třetí a po šesti závodech Grand Prix má ztrátu 13 bodů.

Stav MS-Moto3 po 6 z 19 závodů: 1. Canet 83 bodů. 2. Dallora Porta 80. 3. Antonelli 70. 4. Masia 65. 5. Vietti 52. 6. Arbolino 51. 7. Toba 51. 8. McPhee 44. 9. Migno 40. 10. Rodrigo 37. A dále: 17. Kornfeil 24. 25. Salač 1.